کیک خیس تابه ای یکی از روش های بسیار خوشمزه برای تهیه یک کیک خانگی می باشد که شما می توانید داخل تابه و بدون فر این کیک را تهیه کنید و برای مهمانی ها خود استفاده کنید. می توانید برای پخت این کیک از قابلمه نیز استفاده کنید و مواد را داخل آن بریزید و روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید. بافت این کیک بسیار نرم و پوک می باشد و به دلیل استفاده از سس مخصوص کیک کاملا خیس و مرطوب است و به همراه یک لیوان چای یا قهوه می توانید سرو کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه کیک خیس تابه ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک خیس تابه ای

تخم مرغ4 عدد
شکر1 پیمانه
شیر ولرم1 لیوان سرخالی
روغن مایع1/2 پیمانه
آرد2 پیمانه
پودر کاکائو3 ق غذا خوری
بیکینگ پودر1 ق چای خوری
وانیل1/4 ق چای خوری

مواد لازم برای تهیه سس شکلاتی

شیر2 پیمانه
شکر1/4 پیمانه
پودر کاکائو1 ق غذا خوری سر پر
شکلات تلخ یا شیرین100 گرم
روغن مایع1/4 پیمانه

طرز تهیه کیک خیس تابه ای شکلاتی خوشمزه و فوری

مرحله اول: هم زدن تخم مرغ

ابتدا باید تخم مرغ را به همراه وانیل و شکر داخل کاسه با همزن برقی بزنید تا کرمی رنگ و کشدار و کرم رنگ شود و حتما دورگیری کنید تا بوی زهم تخم مرغ گرفته شود. سپس روغن و شیر ولرم را به ترتیب اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید. دقت کنید شیر باید ولرم باشد و زمانی که دست را داخل آن فرو می کنید نسوزاند ولی گرما را احساس کند.

مرحله دوم: تهیه مایه کیک

در ادامه باید آرد و بیکینگ پودر و پودر کاکائو را مخلوط کنید و هم بزنید و سه بار الک کنید و روی مواد الک کنید و با لیسک یا همزن دستی مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید زیاد هم زدن مواد باعث می شود پف کیک از بین برود.

مرحله سوم: پخت کیک

داخل قابلمه یا تابه مورد نظر کاغذ روغنی قرار دهید و چرب کنید و مایه کیک را داخل آن بریزید. شعله پخش کن را از قبل روی حررات قرار دهید تا 15 دقیقه گرم شود و قابلمه یا تابه را روی شعله پخش کن قرار دهید و برای 1 ساعت 20 دقیقه بگذارید تا کیک خوب پخته شود.

مرحله چهارم: تهیه کیک خیس تابه ای

در ادمه باید سس را تهیه کنید برای این کار شکر و پودر کاکائو را داخل قابلمه ریخته و شیر را اضافه کنید و هم بزنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا کمی سس غلیظ و یکدست شود و در انتها شکلات تخته ای بن ماری شده از قبل را اضافه کنید و هم بزنید و در نهایت روغن مایع را اضافه کنید و زمانی که جوشید از روی حررات بردارید و صبر کنید تا سس ولرم شود. وقتی کیک پخته شده از داخل تابه یا قابلمه خارج کنید و کاغذ روغنی را جدا کنید مجدد داخل قالب یا قابلمه برگردانید و روی کیک را با سیخ چوبی سوراخ کنید و سس را روی آن بریزید و برای 3 ساعت کیک را داخل یخچال قرار دهید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه کیک خیس تابه ای با طعم شکلاتی

  1. این کیک هرچقدر این در یخچال بماند خوشمزه تر می شود.
  2. می توانید از شکلات تلخ یا شیرین برای تهیه سس استفاده کنید.
5/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: