کوکی هندوانه ای یکی از انواع کوکی ها می باشد. کوکی اصالتی ایرانی دارد و تاریخچه تهیه ی آن به قرن هفتم میلادی باز می گردد. کوکی هندوانه ای یکی از خوراکی های بسیار خوشمزه و زیبا که مناسب برای پذیرایی شب یلدا می باشد. برای تهیه این کوکی نیاز به قالب خاصی ندارید و به راحتی و چند قلم مواد می توانید یک کوکی هندوانه ای خوشمزه تهیه کنید و در انتها با شکلات اشکی آن را تزئین کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه کوکی هندوانه ای شب یلدا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه کوکی هندوانه ای شب یلدا:

آرد320 گرم
بیکینگ پودر1/2 قاشق چایخوری
نمک182 قاشق چایخوری
کره220 گرم
شکر170 گرم
تخم مرغ1 عدد
وانیل1/4 قاشق چایخوری
رنگ خوراکی قرمز و سبزبه میزان لازم

طرز تهیه کوکی هندوانه ای مجلسی با فر و بدون فر:

مرحله اول تهیه کوکی هندوانه:

ابتدا آرد، بیکینگ پودر، نمک را با هم مخلوط کنید و سه بار مواد را الک کنید تا یکدست شود.

مرحله دوم آماده سازی کره:

حالا کره و شکر را داخل ظرف مناسبی ریخته و با همزن برقی به مدت 5 دقیقه بزنید تا بوی خامی کره گرفته شود و مواد کرمی رنگ شود. دقت کنید در طول هم زدن با لیسک دور کاسه را تمیز کنید تا همه مواد به یک اندازه هم بخورد.

مرحله سوم افزودن تخم مرغ:

در ادامه تخم مرغ و وانیل را هم افزوده و خوب همه مواد را با هم مخلوط کنید تا یکدست شود.

مرحله چهارم افزودن مواد خشک:

مواد خشک تهیه شده در مرحله اول را به تدریج افزوده و مواد را با لیسک خوب مخلوط کنید. اصلا نباید برای ورز دادن خمیر از کف دست استفاده کنید بلکه با نوک انگشت مواد را ورز دهید.

مرحله پنجم افزودن رنگ به خمیر:

حالا مواد را به دو نیم تقسیم کرده سپس به نیمی از خمیر چند قطره رنگ قرمز بی افزایید و ورز دهید تا کاملا خمیر قرمز شود. حالا نیمه دیگر خمیر را دوباره به دو قسمت تقسیم کرده و نیمی را سفید می گذاریم و به نیمی دیگر آن چند قطره رنگ سبز افزوده و خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شود.

مرحله ششم استراحت کوکی هندوانه:

حالا هر رنگ خمیر بدست آمده را در سلفونی جداگانه بگذارید و داخل یخچال قرار دهید تا استراحت کنند.

مرحله هفتم تهیه کوکی هندوانه:

در این مرحله خمیر به رنگ قرمز را از داخل یخچال خارج کرده و به شکل استوانه ای 20 سانتی متری در بیاورید. سپس خمیر سفید را با وردنه به ابعاد 16 در 20 سانتی متر با وردنه باز کنید. حالا خمیر رنگ قرمز را داخل خمیر سفید رنگ قرار داده و با رنگ سفید کاور کنید. در نهایت خمیر سبز را به ابعاد 16.5 در 20 باز کرده و استوانه سفید را میان خمیر سبز گذاشته و با خمیر سبز کاور کنید. حالا خمیر آماده شده را داخل نایلون گذاشته و به مدت 1 ساعت داخل یخچال استراحت دهید.

مرحله هشتم برش خمیر کوکی هندوانه:

خمیر را از داخل یخچال خارج کرده و با یک چاقوی تیز شروع به برش خمیر به قطر 1 سانتی کنید. حالا حلقه آماده شده را از وسط به دو نیم تقسیم کرده و داخل سینی پخت که داخل آن کاغذ روغنی قرار دادید بگذارید.

مرحله نهم پخت کوکی هندوانه با فر:

حالا سینی حاوی کوکی ها را داخل فر از قبل گرم شده به مدت 8 تا 10 دقیقه با دمای 180 درجه بگذارید تا پخته شود و بعد از پخت روی توری فلزی چیده و زمان دهید تا کاملا خنک شود.

مرحله دهم پخت کوکی هندوانه بدون فر:

برای پخت کوکی بدون فر داخل یک تابه دو طرفه کاغذ روغنی انداخته و کوکی ها را داخل تابه قرار دهید و در تابه را بسته و روی شعله پخش کن قرار دهید و به مدت 10 دقیقه صبر کنید تا کوکی ها پخته شوند. نوش جان

نکات و فوت و فن تهیه کوکی هندوانه ای:

  1. طول هر 3 رنگ خمیر باید با هم یکسان باشند.
  2. برای هسته های هندوانه از شکلات چیپسی و یا شکلات ذوب شده استفاده کنید.
  3. با این مقدار خمیر حدودا 30 تا 50 عدد کوکی تهیه می شود.
  4. خمیر را بین دو عدد سلفون باز کنید و میز کار را آرد پاشی نکنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: