کیک تخته ای گردویی یکی از کیک هایی است که اصولا در قالب های مستطیلی شکل تهیه می شود و بافت نرم و پنبه ای دارد. در این دستور تهیه این کیک بدون فر نیز گفته شده است که اگر فر در دسترس نبود می توانید از آن استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه کیک تخته ای گردویی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کیک تخته ای گردویی

تخم مرغ5 عدد
آرد2 پیمانه
شکر1 و 1/2 پیمانه
شیر1/2 پیمانه
روغن مایع1/2 پیمانه
گلاب1/2 پیمانه
وانیل1/4 ق چای خوری
بکینگ پودر2 ق چای خوری
گردوبه میزان دلخواه

طرز تهیه کیک تخته ای گردویی

مرحله اول: ترکیب تخم مرغ با شکر

ابتدا تخم مرغ ها را شکسته و زرده را از سفیده جدا کنید سپس سفیده ها را در یک کاسه بریزید و با دور تند همزن برقی هم بزنید تا فرم بگیرد و پف کند سپس نصف شکر را اضافه کرده و باز هم هم بزنید تا کاملا ترکیب شود. در ادامه زرده تخم مرغ را نیز در یک کاسه دیگر بریزید و با همزن هم بزنید سپس باقی شکر و وانیل را اضافه کرده و هم بزنید تا یک ترکیب کشدار تهیه شود.

مرحله دوم: ترکیب کردن آرد با مواد مایع

در این مرحله شیر و روغن را همراه گلاب به زرده های ترکیب شده اضافه کنید و باز هم بزنید. آرد را به همراه بکینگ پودر در یک کاسه دیگر بریزید و از الک رد کنید. کمی از سفیده را به زرده اضافه کنید سپس آرد را در چند مرحله بیفزایید و با لیسک یا قاشق خوب هم بزنید.

مرحله سوم: پخت کیک در فر

باقی سفیده را بعد از ترکیب کردن آرد اضافه کنید و در نهایت قالب مستطیلی یا دلخواه خود را چرب کرده و مواد کیک را در آن بریزید. گردو ها را به تکه های کوچک تقسیم کنید و به کیک اضافه کنید. فر را روی دمای 180 درجه قرار دهید و بزارید تا زمانی که کیک طلایی شود در فر بپزد.

مرحله چهارم: پخت کیک در قابلمه

ابتدا یک ظرف یا قابلمه کوچک در ته قابلمه قرار دهید و کیک را در قالب ریخته و روی ظرف دیگر قرار دهید در ادامه یک دمکنی روی درب قابلمه قرار داده و قابلمه را روی حرارت ملایم بزارید تا بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه کیک تخته ای گردویی

  1. برای اینکه مواد بهتر با هم ترکیب شوند قبل از شروع به پخت مواد را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شوند.
  2. گلاب قابل حذف است و می توانید به جای آن از پودر هل نیز استفاده کنید.
  3. اگر از تستر یا فر برقی استفاده می کنید دما باید روی 170 الی 175 درجه باشد.
Rate this post

دسته بندی شده در: