کوکو سبزی که هم با سبزی تازه و هم خشک قابل تهیه است یکی از غذاهای کهن ایران محسوب می شود. شما ممکن است زمان اینکه کوکو سبزی با سبزی تازه را به دلیل سختی آن مثل خریدن و پاک کردن و همچنین خرد کردن آن که کار زمان بری هست و اگر شاغل باشید که سخت تر هم می شود پس لازم است طرز تهیه کوکو سبزی با سبزی خشک می توانید آن را از قبل آماده کرده و به راحتی استفاده کنید را دنبال کنید. باید بگوییم این غذا به دلیل دارا بودن سبزیجات در خود نیاز روزانه بدن شما به چند واحد سبزیجات را تامین می کند. اگر می خواهید این غذا را برای مهمانی ها سرو کنید می توانی از گردو در آن استفاده کرده و آن را مجلسی تر کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه کوکو سبزی با سبزی خشک را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کوکو سبزی با سبزی خشک

سبزی کوکو خشک300 گرم
آرد گندم1 تا 1/5 ق غذاخوری
نمک و فلفلبه میزان لازم
زرشک1 ق غذاخوری
گردو خرد شده1 ق غذاخوری
بیکینگ پودرنوک ق چای خوری
تخم مرغ2 عدد

طرز تهیه کوکو سبزی با سبزی خشک

مرحله اول: آماده کردن سبزی و خشک کردن آن

سبزی کوکو را از بازارچه ها یا مغازه های میوه فروشی می توانید تهیه کنید. مقدار سبزی گفته شده برای 4 نفر هست اما شما می خواهید سبزی را خشک کنید و برای دفعات بعدی استفاده کنید پس به مقدار بیشتری احتیاج دارید هر مقداری که به نظر خودتان مناسب است را تهیه کنید. سبزی ها را پاک کرده و در آب سرد ریخته مقداری محلول شستشوی سبزیجات یا سرکه به آن اضافه کرده و بگذارید کمی بماند سپس آن را شسته و در دستمالی ریخته بگذارید خشک شود. با کارد سبزی ها را کاملا خرد و ریز کنید و روی دستمالی آن را پهن کنید تا خشک شود این کار به 3 روز لازم نیاز دارد اگر می خواهید زودتر خشک شود و عجله دارید می توانید سبزی را در فر گذاشته با دمای پایین آن را خشک کنید. اگر این کارها برایتان سخت است می توانید سبزی خشک را به صورت بسته بندی از فروشگاه ها یا مغازه ها تهیه کنید. حالا طرز تهیه کوکو را باید انجام دهیم و چون از سبزی خشک استفاده می کنیم باید سبزی خشک را در ظرفی ریخته سپس مقداری آب جوش به آن اضافه کنیم و یک ساعت زمان بدهیم تا خیس بخورد و بعد از آن سبزی را آبکش کرده تا آب ان جدا شود. سبزی را روی دستمال ریخته تا آب ان گرفته شود.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

سبزی را در ظرف ریخته و تخم مرغ را شکسته اضافه می کنیم و هم می زنیم. آرد را هم اضافه کرده و هم می زنیم. نمک و فلفل را اضافه کرده و مخلوط می کنیم. می توانید برای اینکه به خوبی ترد کند و پفکی تر شود بکینگ پودر هم اضافه کنید. برای مجلسی تر شدن در صورت سلیقه می توانید گردو و زرشک را هم اضافه کنید. اگر مواد شما خیلی شل بود مقدرای آرد را می توانید اضافه کنید.

مرحله سوم: تهیه کوکو سبزی در تابه

داخل تابه مقداری روغن ریخته و بگذارید گرم شود سپس مواد کوکو را در تابه ریخته و بگذارید یک طرف کوکو سرخ شود و کوکو را برگردانده تا طرف دیگر هم بپزد. می توانید روغن اضافی آن را با دستمال کاغذی جدا کنید.

مرحله چهارم: تهیه کوکو سبزی در فر

سینی فر را کمی چرب کنید و مواد را داخل آن ریخته و روی ظرف را فویل آلومینیمی بکشید سپس فر را روی دمای 170 درجه به مدت 10 دقیقه قرار دهید. فویل را برداشته و 10 دقیقه دیگر زمان دهید تا کاملا پخته شود.

فوت و فن های طرز تهیه کوکو سبزی

  1. گردو و زرشک را بسته به سلیقه خودتان می توانید اضافه یا حذف کنید.
  2. کوکو سبزی را می توانید با سبزی پلو یا نان میل کنید.
3.5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: