شیرینی قندی یکی از شیرینی های خوشمزه و مخصوص قزوین است. در شهر قزوین از این شیرینی در پذیرایی های عید استفاده می کنند. شیرینی خانگی به دلیل سالم بودن آن طرفداران زیادی دارد و ایرانی ها سعی می کنند در عید شیرینی های سنتی شهر خود را تهیه و این سنت را پاس دارند. این شیرینی به دلیل وجود هل در آن بوی خیلی خوشی دارد و در دهان آب می شود. در تمام مغازه های شیرینی فروشی قزوین این شیرینی موجود است و حال و هوای زیبایی در این روز های آخر سال به انسان منتقل می کند. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی قندی قزوین را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی قندی قزوین

آرد1 و 1/2 پیمانه
روغن جامد یا نیمه جامد3/4 پیمانه
پودر قند3/4 لیوان
پودر هل1 ق مربا خوری
پودر کاکائو1 تا 2 ق مربا خوری
زعفران غلیظ1/2 ق مربا خوری
بکینگ پودر1/2 ق مربا خوری

مراحل طرز تهیه شیرینی قندی قزوین

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

پودر قند را به همراه روغن جامد و پودر هل را داخل کاسه می ریزیم و با همزن برقی به مدت 5 دقیقه هم بزنید تا رنگ آن مایل به کرمی شود. آرد و بکینگ پودر را ترکیب کرده و روی مواد داخل کاسه الک می کنیم. در همین حین مواد را هم می زنیم تا یکدست شود. پس از اینکه خمیر کمی چسبندگی داشت اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم. ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از مقدار گفته شده آرد مصرف شود.

مرحله دوم: جدا کردن آرد برای تهیه رنگ های مختلف

خمیر را به 3 قسمت مساوی تقسیم کرده و قسمت اول را به صورت ساده کنار می گذاریم. به قسمت دوم زعفران دم کرده اضافه کرده و آن را مخلوط می کنیم تا رنگش کاملا زرد شود. به قسمت سوم هم پودر کاکائو اضافه کرده و با نوک انگشت ورز می دهیم تا رنگ آن کاملا قهواه ای شود. اگر خمیر شما کاملا زرد یا قهوای نشده بود مقداری زعفران یا پودر کاکائو اضافه کنید. به اندازه گردو از خمیر برداشته و ان را گرد کنید و در سینی فر یا تابه بچینید.

مرحله سوم: پخت شیرینی قندی در فر

شیرینی ها را که در سینی فر چیده بودید با یک چاقو در وسط هر کدام یک علامت به اضافه بکشید و سپس روی ان را کنجد یا تخم خرفه یا سیاه دانه بپاشید. در فر از قبل گرم شده قرار داده و دمای آن را روی 170 درجه به مدت 20 د قیقه قرار می دهیم تا بپزد. بعد از پخت یک ساعت صبر کنید تا خنک شود سپس میل کنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی قندی قزوین در تابه و بدون فر

داخل تابه دو طرف دو لایه کاغذ روغنی قرار دهید و واشر دو تابه را خارج کنید و روی شعله پخش کن قرار دهید تا گرم شود بخاطر اینکه گرما به طور یکنواخت تقسیم شود حتما از شعله پخش کن استفاده کنید تا شیرینی بهتری داشته باشید. سپس شیرینی را داخل تابه چیده ولی خیلی نباید نزدیک هم چیده شوند چون باعث چسبیدن بهم می شود. بمدت 25 دقیقه اجازه دهید تا پخته شود. اگر از تابه معمولی استفاده می کنید حتما از دمکنی استفاده کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی قندی

  1. بیشتر از زمان گفته شده شیرینی را در فر قرار ندهید باعث سفت و خشک شدن آن می شود.
  2. خمیر را زیاد ورز ندهید به روغن میوفتد و شل می شود.
  3. اگر قسمت زعفرانی شیرینی خشک تر شد طبیعیه چون کلا زعفران شیرینی را خشک می کند.
  4. در زمانی که شیرینی سرد می شود تا حد امکان به آن دست نزنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: