شیرینی نعل اسبی که همان طور از اسم آن پیدا است شبیه نعل اسب همان طور می توان گفت شباهت زیادی به شکل آهن ربا هم دارد. برخلاف تصور عموم که فکر می کنند این شیرینی یک شیرینی جدید است باید گفت خیر این شیرینی یکی از شیرینی های سنتی می باشد. طرز تهیه این شیرینی خوشمزه بسیار آسان است و از آن می توانید در مراسم های نوروزی به دلیل شکل و طعم منحصر به فردش استفاده و متفاوت عمل کنید. در این دستور پخت از پیمانه استفاده شده و کار را برای شما آسان تر کرده ایم. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی نعل اسبی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی نعل اسبی

آرد3 و 3/5 لیوان
پودر قند1 لیوان
زرده تخم مرغ2 عدد
روغن مایع1 لیوان
وانیل5 گرم
شکلات تخته ای100 گرم
پودر پستهبه مقدرا لازم

مراحل طرز تهیه شیرینی نعل اسبی

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

آرد و پودر قند را الک کرده و در ظرف می ریزیم. تخم مرغ را از قبل از یخچال خارج کرده تا هم دمای محیط شود؛ این کار باعث می شود تا تخم مرغ بهتر با مواد ترکیب شود. اگر از روغن جامد استفاده می کنید آن را در این مرحله ذوب کنید تا مایع شود. تخم مرغ ها را شکسته و زرده آن را به خوبی از سفیده جدا کنید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد و تهیه خمیر

روغن مایع را در ظرف ریخته و پودر قند را به آن اضافه کنید و 5 دقیقه با دور تند هم بزنید تا حجیم و روشن بشود. زرده تخم مرغ و وانیل را اضافه کرده و 3 دقیقه دیگر با هم زن بزنید. آرد را در دو مرحله به مواد اضافه کرده و با قاشق یا لیسک به خوبی هم بزنید. خمیر را با دست ورز ندهید چون باعث روغن انداختن شیرینی می شود که همین باعث خشک و بیسکویتی شدن شرینی شما می شود. حالا کمی از خمیر را گلوله و گرد کنید به اندازه گردو باشد. وقتی آن رات گلوله می کنید باید صاف و بدون ترک باشد. اگر مقدار بیشتری آرد اضافه کنید باعث ترک خوردگی شیرینی شما می شود. خمیر را که گلوله کرده بودید هر کدام از ان ها را به صورت نعل اسب در آورده و در سینی بچینید.

مرحله سوم: پخت شیرینی نعل اسبی در فر

فر را از قبل به مدت یک ربع گرم کنید و سینی را که شیرینی ها را در آن چیده بودید در فر قرار داده و دمای آن را روی 180 درجه به مدت 15 دقیقه تنظیم کنید. وقتی زیر شیرینی شما تغیر رنگ داد شیرینی شما آماده است اگر بیشتر فر بماند خشک می شود. وقتی از فر در آوردید شیرینی شکننده است بزارید کاملا خنک شود سپس می توانید روی آن را با شکلات ذوب شده تزیین کنید و روی آن را با پودر پسته تزیین کنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی نعل اسبی در تابه یا تستر و فر برقی

فر را از قبل یک ربع روشن کرده تا گرم شود. سینی فر را چرب کرده یا از کاغذ روغنی استفاده کنید. شیرینی های قالب زده شده را در سینی چیده و فر را روی دمای 165 درجه به مدت 20 دقیقه قرار دهید. بعد از مدت گفته شده شیرینی شما اماده است. دما در فر برقی یا تستر باید روی 190 و به مدت 20 دقیقه باشد.

فوت وفن های طرز تهیه شیرینی نعل اسبی

  1. برای تزیین شیرینی می توانید از پودر پسته همان طور که در بالا گفته شد می توانید استفاده کنید همچنین می توانید از پودر نارگیل یا ترافل هم استفاده کنید.
  2. به جای روغن مایع می توانید از روغن جامد که آن را آب کرده اید نیز استفاده کنید.
  3. بعد از پخت صبر کنید تا کاملا خنک شود سپس آن را تزیین کنید چون اگر بلافاصله تزیین کنید ممکن است شیرینی های شما خرد شود.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: