سوت شیرینی برخلاف نامش که شاید فکر کنید یک شیرینی جدید و نو است اشتباه است این شیرینی یکی از شیرینی های سنتی مراغه است که نیاز به مواد خیلی خاصی نداشته و بسیار راحت الپخت است. چون این شیرینی مقداری طعم بستنی به خود می گیرد به این دلایل که پایه این شیرینی و بستنی شیر است در مراغه این شیرینی را بستنی خشک نیز می نامند. این شرینی را می توانید در رنگ های مختلف بنا به سلیقه خود تهیه کنید که معروف ترین این طعم ها وانیلی و کاکائویی و همچنین زعفرانی نیز است. سوت در زبان ترکی به معنای شیر اسیت و علت این نام برای این شیرینی این است که بیشتر مواد آن را شیر در بر می گیرد و از آرد هم در آن استفاده نمی شود. امروز در آشمزی طرز تهیه سوت شیرینی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه سوت شیرینی

شیر4 پیمانه یا 1 کیلو گرم
شکر2 پیمانه یا نیم کیلو گرم
خامه صبحانه یا روغن مایع1 ق سوپ خوری سر پر
وانیلنوک ق چای خوری
زعفران یا پودر کاکائوبه مقدار لازم

مراحل طرز تهیه سوت شیرینی

مرحله اول: جوش آمدن شیر و شکر

ابتدا شیر و شکر را داخل یک قابلمه بزرگ بریزید و روی حرارت زیاد شعله گاز می گذاریم. سرعت عمل شما باید خیلی زیاد باشد تا شیر سر نرود برای این کار از ملاقه استفاده کرده به طوری که خیلی تند مخلوط شیر و شکر را هم بزنید تا سر نرود، مدتی طول می کشد تا شیر کمی تبخیر شده و مواد غلیظی حاصل شود. وقتی مواد سر رفتن آن ها کمتر شد از لیسک برای استفاده کرده و با آن قسمت ته قابلمه را خوب هم بزنید تا ته نگیرد. کمی بعد از جوش آمدن شیر کف مانند می شود در این زمان باید خامه را اضافه کنید؛ در این مرحله اگر می خواهید شیرینی رنگی داشته باشید می توانید از زعفران یا کاکائو استفاده کرده و آن را به مواد اضافه کنید وانیل را هم در این مرحله باید اضافه نمایید و باز هم بزارید بجوشد.

مرحله دوم: امتحان کردن شیر و شکر برای خوب جوش آمدن

یک استکان آب خنک را از قبل کنار دست خود داشته باشید یک قطره از مواد را داخل آب بریزید و اگر مواد شیرینی داخل آب وا رفت یعنی هنوز زمان میخواد تا بهتر جوش بیاید ولی اگر شکل خود را از دست نداد و وا نرفت از روی حرارت برداشته با همزن برقی هم بزنید تا زمانی که شکل پره های همزن روی شیرینی بماند وقتی به این مرحله رسیدید اطراف ظرف را با چاقو تمیز کرده و سپس مواد شیرینی را در کیسه نایلون ریخته و جمع کنید تا سرد نشود سپس آن را داخل قالب های شکلات مدنظرتان ریخته و داخل به مدت 5 دقیقه قرار دهید سپس از فریزر خارج کرده و از قالب آن ها را در آورید. سوت خوشمزه شما آماده است می توانید روی آن را با پودر پسته یا انواع ترافل ها نیز تزیین کنید.

فوت و فن های طرز تهیه سوت شیرینی

  1. وقتی شیر و شکر را روی شعله قرار می دهید حتما حرارت شعله را بسیار زیاد کنید.
  2. اگر از خامه استفاده کنید شیرینی شما نرم تر و لطیف تر می شود.
  3. اگر به جز رنگ قهوه ای و زرد رنگ دیگری می خواهید می توانید از رنگ های خوراکی هم استفاده کنید.
  4. حتما شیر و شکر را با آب خنک همان طور که در بالا گفته شد امتحان کنید سپس به مرحله بعدی بروید.
  5. قبل از شروع به پخت یک استکان آب خنک را کنار خود آماده داشته باشید تا در حین کار لازم به تهیه نداشته باشید.
  6. اگر قالب سیلیکونی یا قالب شکلات نداشتید می توانید مواد را در ظرف پیرکس ریخته و داخل فریزر قرار داده و بعد از آماده شدن آن را برش دهید.
4.6/5 - (9 امتیاز)

دسته بندی شده در: