خورش هویج با مرغ یکی از غذا های سالم محسوب می شود چون در آن از هویج که منبع خیلی از ویتامین ها است استفاده می شود پس غذای خوشمزه و مقوی محسوب می شود. این غذای خوشمزه از شهر تبریز نشات گرفته و یک غذای سنتی تبریزی محسوب می شود در این غذا شما می توانید از آلو یا زرشک هم استفاده کرده و مزه آن را دو چندان عالی کنید. اگر ذائقه شما کمی ترش پسند است می توانید چند قطره لیمو ترش تازه نیز به آن بیفزایید. این خورش ممکن است همه پسند نباشد پس اگر از آن در مهمانی ها استفاده می کنید اطمینان حاصل کنید باب سلیقه مهمانان شما هست یا خیر یا می توانید آن را با غذا های دیگر سرو کرده تا هرکس دوست نداشت غذای دیگری میل کند؛ هر چند این غذا را به همه به دلیل سلامت بودنش توصیه می کنیم. امروز در آشمزی طرز تهیه خورش آلو با مرغ را به شما آموزش خواهیم همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه خورش هویج با مرغ

هویج3 عدد متوسط
مرغ4 تیکه یا 250 گرم
پیاز1 عدد
رب گوجه1 ق غذاخوری
آلو یا زرشکبه میزان دلخواه
نمکبه میزان لازم
دارچین و زردچوبه و فلفلبه میزان لازم
زعفران1 ق غذاخوری

مراحل طرز تهیه خورش هویج با مرغ

مرحله اول: تهیه مواد

پیاز را پوست کنده و به صورت نگینی خرد کنید و یک قابلمه را کمی آب ریخته روی شعله گاز قرار دهید. پیاز ها را در قابلمه ریخته سپس مرغ را شسته شده را به آن اضافه کنید و بگذارید بپزد تا جوش بیاید سپس کف به وجود آمده روی قابلمه بر اثر مرغ را جدا کرده و دور بیندازید چون آلودگی ها در کف به وجود آمده است. رب را اضافه کرده لازم به ذکر است اگر از رب خانگی استفاده می کنید نمک کمتری در غذا بریزید چون نمک خانگی نسبت به رب صنعتی نمک بیشتری دارد و ممکن است غذای شما شور شود. سپس زردچوبه و فلفل و دارچین را نیز اضافه کنید و کمی مواد را هم بزنید. بعد از کمی از گذشت پخت مرغ هویج را با خلال درشت رنده خرد کرده و در تابه ریخته و با روغن تف دهید سپس به مواد داخل ظرف آن را اضافه کرده و بگذارید بپزد.

مرحله دوم: اضافه کردن آلو یا زرشک

در این مرحله قبل از پخت کامل مثلا نیم ساعت قبل از پخت آلو را اضافه کنید؛ اگر از الو استفاده می کنید ان را از قبل خیس کنید تا نرم شود برای زرشک هم آن را پاک کرده و کمی در آب قرار دهید سپس آن ها را شسته و از آن ها استفاده کنید. باید آلو یا زرشک را اضافه کنید. اگر دوست داشته باشید 10 دقیقه به تمام شدن پخت می توانید لیمو امانی را نیز اضافه کنید. 5 دقیقه قبل از خاموش کردن خورش زعفران را اضافه کنید.

فوت و فن های طرز تهیه خورش هویج با مرغ

  1. اگر از آلو به جای زرشک استفاده می کنید باید زودتر آن را به خورش اضافه کنید.
  2. زعفران را حتما 5 دقیقه به اتمام پخت اضافه کنید تا بوی آن از دست نرود.
  3. این غذا را می توانید با برنج ساده میل نمایید و از انواع سالاد ها نیز در کنارش استفاده کنید.
  4. این خورش را با گوشت هم می توانید تهیه کنید که به جای پختن مرغ باید گوشت را با پیاز تف دهید سپس مقداری آب به مواد اضافه کنید و بقیه طرز پخت مانند بالا است.
3.8/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: