نان گوشت ازبکی یکی از نان های خوشمزه است که متعلق به ازبکستان است. مزه این نان در کنار گوجه و خیار یک ترکیب بسیار جالب است مه برای افرادی که به دنبال تغذیه سالم هستند بسیار مناسب است. بافت و طعم این نان بسیار متفاوت و خاص است. از این نان خوشمزه می توانید در صبحانه یا به عنوان میان وعده و حتی شام نیز استفاده کنید و از آن لذت ببرید. امروز در آشمزی طرز تهیه نان گوشت ازبکی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه نان گوشت ازبکی

شکر1 ق غذا خوری
خمیر مایع1 ق غذا خوری
شیر1 لیوان
نمک1 ق چای خوری
آرد3 لیوان
سفیده تخم مرغ1 عدد
آب1/2 لیوان
روغن زیتون2 ق غذا خوری
پیاز1 عدد
گوشت چرخ کردهبه میزان دلخواه
ادویهبه میزان لازم

طرز تهیه نان گوشت ازبکی

مرحله اول: ترکیب کردن مواد

شکر را در یک کاسه بریزید سپس شیر و خمیر را نیز به آن اضافه کنید و هم بزنید. نمک و آرد را اضافه کنید نیازی به الک کردن آرد نیست.سفیده تخم مرغ را از زرده آن جدا کنید و سفیده را همراه کمی آب به مواد اضافه کنید.

مرحله دوم: ورز دادن خمیر

روغن زیتون را تمیز اضافه کنید و با دست ورز دهید خمیر باید کمی حالت شل و روان داشته باشد. درب ظرف را بپوشانید و بزارید خمیر به مدت یک ساعت استراحت کند. بعد از یک ساعت خمیر را دوباره کمی ورز دهید. روی یک سینی آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید و با کاتر یا چاقو به قسمت های مساوی تقسیم کنید.

مرحله سوم: آماده کردن مواد لازم برای داخل نان

در یک تابه روغن بریزید و پیاز را خرد کنید در ادامه به تابه اضافه کنید. وقتی پیاز کمی سرخ شد و رنگ آن تغییر کرد گوشت چرخ کرده را اضافه کنید. بعد از مدتی ادویه و نمک را اضافه و هم بزنید. بعد از چند دقیقه شعله گاز را خاموش کنید و بزارید مواد سرد شود.

مرحله چهارم: قرار دادن مواد در لای نان

با قاشق از مواد گوشت چرخ کرده بردارید و در وسط خمیر بریزید سپس با دست خمیر را جمع کنید. سینی فر را چرب کنید و خمیر را روی ان پهن کنید و با ته کفگیر روی نان شکل دهید و برای رومال از زرده تخم مرغی که شکسته بودید استفاده کنید.

مرحله پنجم: قرار دادن نان در فر

زرده را روی خمیر رومال کنید و می توانید کمی کنجد نیز روی آن بپاشید. سینی را در فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه به مدت 20 دقیقه قرار دهید. بعد از اینکه روی نان طلایی شد آن را از فر خارج کنید و بعد از سرد شدن میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه نان گوشت ازبکی

  1. برای مواد گوشتی داخل نان می توانید به سلیقه خود عمل کنید و از مواد دیگر مانند قارچ یا پنیر پیتزا نیز استفاده کنید.
  2. برای اینکه خمیر بهتر استراحت کند می توانید آن را در یک محیط نسبتا گرم نگه دارید تا بهتر به عمل بیاید.
Rate this post

دسته بندی شده در: