حلوا ترکی با شیر یکی از دسر های ترکیه هست که متفاوت از حلوا های دیگر است. در تهیه این حلوا از شیر استفاده می شود که در حلوا های دیگر بیشتر از آب به جای شیر استفاده می شود. این حلوا به علت داشتن شیر در آن یک میان وعده مقوی نیز محسوب می شود. در تهیه این حلوا برای خوش عطر شدن می توانید کمی گلاب نیز اضافه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه حلوا ترکی با شیر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه حلوا ترکی با شیر

آرد2 لیوان یا 260 گرم
کره150 گرم
روغن مایع1/2 فنجان چای خوری
شکر2 لیوان
شیر4 و نیم لیوان
پسته30 گرم
گردو30 گرم

طرز تهیه حلوا ترکی با شیر

مرحله اول: تهیه شربت

در یک قابلمه شکر و نیمی از شیر را بریزید و هم بزنید مواد را روی شعله بزارید تا شکر به خوبی حل شود. صبر کنید تا بجوشد وقتی یکی دو قل زد بقیه شیر را اضافه کنید و شعله گاز را خاموش کنید. درب قابلمه را ببندید تا روی شیر پوسته ایجاد نشود.

مرحله دوم: تفت دادن آرد حلوا

در یک تابه بزرگ و گود کره و روغن مایع را بریزید و بزارید روی حرارت متوسط تا آب شود. سپس آرد را در تابه الک کنید و کم کم به آن اضافه کنید و با یک کفگیر یا قاشق چوبی شروع به هم زدن کنید. وقتی آرد اضافه می کنید شاید فکر کنید خیلی سفت شده و مقدار آرد زیاد هست اما شما باید نیم ساعت به طور مداوم هم بزنید تا مخلوط تبدیل به مواد روان شود یک ربع دیگر هم تفت دهید.

مرحله سوم: اضافه کردن شربت

شربت تهیه شده را در چند مرحله به آرد تفت داده شده اضافه کنید. مواد را کم کم اضافه کنید و هم بزنید. به خوبی هم بزنید تا شربت به خوبی با آرد ترکیب شود.

فوت و فن های طرز تهیه حلوا ترکی با شیر

  1. در مرحله ای که آرد را تفت می دهید توجه داشته باشید که این مرحله به خوبی انجام شود چون در غیر این صورت بعد از اضافه کردن شربت حلوای شما گلوله می شود.
  2. در تزیین حلوا شما می توانید از پسته و گردو به همراه پودر نارگیل نیز استفاده کنید.
  3. توجه داشته باشید برای تفت دادن حرارت متوسط باشد و مداوم هم بزنید تا گلوله نشود و نسوزد.
4/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: