لرزونک یکی از دسرهای جدید و خوشمزه است که می توانید برای سفره های افطار خود هم آن را تهیه کنید و لذت طعم نو و جالب آن را بچشید. در تهیه این دسر از نشاسته نیز استفاده می شود. این دسر را می توانید در رنگ ها و طعم های مختلف تهیه و سفره افطار خود را رنگین تر کنید. این دسر را می توانید در یک رنگ و طعم آماده کرد یا در چند طعم و رنگ مختلف آماده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه لرزونک را به شما آمورش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه لرزونک

نشاسته2/4 ق غذا خوری
شکر8 ق غذا خوری
آب4 لیوان
زعفران یا وانیلبه مقدار لازم
گلاب2 ق غذا خوری

مراحل طرز تهیه لرزونک

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

نشاسته را می توانید از عطاری ها تهیه کنید. نشاسته را در ظرفی ریخته و آب را به آن اضافه کنیدو شروع به هم زدن کنید سپس شکر را اضافه کرده و روی شعله قرار دهید و مدام هم بزنید تا زمانی که به جوش بیاید. اگر نشاسته زیاد بجوشد باعث از بین رفتن خاصیت نشاسته شد و نشاسته چسبندگی خود را از دست می دهند پس خیلی نگذارید بجوشد. در اینجا باید انتخاب کنید می خواهید از زعفران استفاده کرده و لرزونک زرد داشته باشید یا از وانیل استفاده کرده و لرزونک شما به رنگ سفید یا شیری باشد. همچنین می توانید از پودر کاکائو استفاده کرده و لرزونک قهوای تهیه کنید. راه دیگر هم این است که از هر سه استفاده کنید. انتخاب با شماست. در این مرحله اگر قصد دارید از یکی از موارد بالا استفاده کنید باید زعفران یا کاکائو را اضافه کنید ولی اگر گزینه آخر را انتخاب کردید باید جداگانه از هر کدام را به مواد اضافه کنید. وقتی اضافه کردید به مدت 10 دقیقه هم بزنید تا بوی خامی نشاسته گرفته شود. گلاب را اضافه کرده یا اگر از طعم گلاب خوشتان نمی آید می توانید آن را حذف کنید.

مرحله دوم: قالب زدن لرزونک

در این مرحله مواد را در قالب دلخواه خود قرار داده. اگر از قالب فلزی ژله استفاده می کنید آن را چرب کرده یا 10 دقیقه قبل از ریختن مواد در آن در فریزر قرار دهید تات بعد از ریختن و جدا کردن مواد به ظرف نچچسبد و به راحتی جدا شود. استفاده از قالب های سیلیکونی بسیار راحت تر است. اگر می خواهید از قالب استفاده نکنید مواد را در یک ظرزف ریخته و در یخچال قرار داده تا سفت شود و خودش را بگیرد سپس آن را از ظرف خارج کرده و برش های لوزی یا هر شکل دیگری دوست داشتید بدهید. برای تزیین هم می توانید اگر از زعفران استفاده کردید با گل محمدی نیز تزیین کنید.

فوت و فن های طرز تهیه لرزونک

  1. اگر لرزونک زعفرانی تهیه می کنید می توانید در آخر کار به آن در صورت علاقه خلال بادام و پسته اضافه کنید.
  2. مهم ترین نکته در تهیه این دسر این است که باید مدام هم بزنید تا به جوش بیاد و بعد از به جوش آمدن حتما 10 تا 15 دقیقه هم بزنیدتا خامی نشاسته گرفته شود.
  3. می توانید این دسر را با خلال ها و ترافل ها تزیین کنید.
  4. برای قالب هم می توانید از قالب های سلیکونی و قالب های ژله استفاده کنید.
  5. بعد از تهیه این دسر آن را در یخچال قرار داده تا کمی خنک شود و قالب بگیرد.

3.4/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: