سبزی پلو کته یکی از غذاهای سنتی ایرانیان است که در شب های عید تهیه می شود. این غذا به دلیل داشتن سبزی در آن یک غذای سالم و منبع ویتامین های مورد نیاز بدن است. سبزی پلو را می توان با کوکو سبزی و انواع ماهی ها و حتی گوشت یا مرغ نیز میل نمود. سبزی پلو را می توانید ابکشی کرده و تهیه کنید که در این روش مقداری از خاصیت آن از بین می رود به همین دلیل در این طرز پخت ما آن را به روش کته به شما آموزش خواهیم داد. امروز در آشمزی طرز تهیه سبزی پلو کته را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه سبزی پلو کته

سبزی پلویی1/2 پیمانه
برنج2 پیمانه
آب2 و 1/2 پیمانه
نمکبه مقدار لازم
زعفرانبه مقدار لازم

مراحل طرز تهیه سبزی پلو کته

مرحله اول: آماده کردن برنج و سبزی

برنج را پیمانه زده و پاک کنید سپس آن را در ظرفی ریخته با آب ولرم بشویید مقداری نمک به آن اضافه کرده و بگذارید خیسانده شود. برای تهیه سبزی بهتر است ان را تازه بخرید و آن را پاک کنید سپس بشویید و بگذارید آبکش کشیده و خشک شود. با استفاده از یک کارد سبزی ها را خرد کنید؛ اگر دستگاه سبزی خرد کن دارید می توانید بسیار راحت تر این کار را انجام دهید. در صورت نداشتن زمان و حوصله می توانید از سبزی پلویی آماده یا سبزی پلویی خشک هم استفاده کنید اما عطر و طعم سبزی تازه بسیار بهتر از سایر گزینه ها است.

مرحله دوم: پخت سبزی پلو کته

برنج خیسانده شده را در قابلمه مناسب پخت ریخته و روی شعله گاز قرار دهید. زیر شعله را کم کنید و در قابلمه را نبندید و هر از چند گاهی آن را هم برنید تا زمانی که آب hن خشک شود سپس روغن را به همراه سبزی ها به برنج اضافه کرده و بزارید تا دم بکشد. وقتی دم کشید غذای شما آماده میل کردن است.

فوت و فن های طرز تهیه سبزی پلو کته

  1. اگر از ته دیگ سیب زمینی خوشتان می آید می توانید وقتی آب برنج کشیده شد برنج را آبکش کنید و ته قابلمه را روغن ریخته سیب زمینی ها را ته قابلمه بچینید و برنج را به روی آن اضافه کنید.
  2. سبزی پلویی شامل گیشنیز، شوید، تره و جعفری است.
  3. برای دم کشیدن برنج می توانید از دمکنی پارچه ای هم استفاده کنید.
  4. برای تزیین می توانید مقداری از برنج را با زعفران دم کرده قاطی کرده و برای تزیین روی برنج استفاده کنید.
4.5/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: