همراه شما عزیزان هستیم با یک غذای ساده و خوشمزه اراکی به نام ته تالی و یا تتالی. تال به معنای ماهیتابه می باشد البته در زبان اراکی و به همین دلیل نام این غذای خوشمزه را تتالی می گویند. تتالی مواد اولیه ی خیلی ساده و راحتی دارد و خیلی سریع نیز آماده میشود. تتالی مناسب خانم هایی است که برای آشپزی کردن خیلی فرصت زیادی ندارند. در آشمزی همراه ما باشید برای طرز تهیه تتالی گوشت اراکی.

مواد لازم برای تهیه تتالی اراکی

گوجه فرنگی۲ عدد
گوشت چرخ کرده۳۰۰ گرم
پیاز۳ عدد
سیب زمینی۱ عدد بزرگ
رب گوجه فرنگی۱ قاشق غذاخوری
آب جوشیده۲ لیوان
روغن مایعبه میزان لازم
نمک، فلفل سیاهف زردچوبهبه میزان لازم
هویج۲ عدد
فلفل سبز، لیمو ترش، جعفری خرد شدهبرای تزئین

دستور پخت تتالی گوشت اراکی

مرحله اول: آماده سازی گوشت

۱ عدد پیاز را رنده کرده و به همراه ادویه ها به گوشت اضافه کنید و سپس ورز دهید تا گوشت آماده شود. سپس گوشت را یا به صورت قلقلی دربیاورید و یا مانند کتلت در دست پهن کنید و سپس در روغن سرخ کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: سس تتالی

در ماهیتابه ۱ عدد پیاز را ریز خرد کرده و سپس ادویه و روغن اضافه کنید تا پیاز سرخ شود و سپس رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و تفت دهید و در آخر آب جوشیده را اضافه کنید.

مرحله سوم: گوجه فرنگی هویج سیب زمینی و پیاز

هویج و پیاز و گوجه فرنگی را حلقه ای خرد کرده و به سس اضافه کنید تا در سس پخته شود. سیب زمینی را به فرم دلخواه برش دهید و سپس یا سرخ کنید و یا به صورت آبپز آماده کنید و به سس اضافه کنید. در آخر گوشت آماده شده را نیز به سس و در کنار دیگر مخلفات قرار دهید تا همه با هم به مدت ۵ دقیقه با هم بجوشد. برای چاشنی از آب لیمو ترش تازه استفاده کنید.

مرحله چهارم: سرو تتالی اراکی

در آخر تتالی را همراه با مخلفات گفته شده تزیين کرده و می توانید همراه با نان سرو کنید و یا به همراه پلو و در کنار دیگر چاشنی ها نوش جان فرمائید.

5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: