آش ترخینه با سیرابی یکی از آش هایی است که شما می توانید در کمترین زمان تهیه کنید این آش به برای درمان سرماخوردگی بسیار موثر است. از خواص سیرابی می توان به درمان زخم معده، افسردگی، رشد کودک و… است. آش ترخینه با سیرابی یکی از آش های معروف کرمانشاه است. ترخینه معمولا از ترکیب غلات گندم، بلغور و جو در دوغ تهیه می‌شود  به این صورت که بلغور را به مدت چند ساعت با دوغ می‌پزند. بعد از پختن یک ترکیب خمیری به دست می‌آید که آن را با دست به صورت گرد در آورده و با اضافه کردن نمک و زردچوبه در زیر آفتاب خشک می‌کنند. بعد از خشک شدن تکه‌های ترخینه را می‌توان با افزودن حبوبات و سبزی‌های معطر به صورت آش ترخینه آماده کرد و همچنین می توان به آن سیرابی را نیز اضافه کرد. امروز در آشمزی طرز تهیه آش ترخینه با سیرابی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه ترخینه با سیرابی

ترخینه4 یا 5 قرص
سیرابی700 گرم
سبزی آش50 گرم
ادویهبه مقدار لازم
سیر2 حبه
پیاز1 عدد
عدس1 لیوان

طرز تهیه آش ترخینه با سیرابی

مرحله اول: ریختن قرص های ترخینه در آب

قرص های ترخینه را می توانید از عطاری ها به صورت آماده تهیه کنید یا همچنین می توان آن را در خانه نیز تهیه و خشک کرد و زمانی که زمان کافی برای پخت ندارید می توان در کوتاه ترین زمان آش بپزید. قرص های ترخینه را در یک ظرف ریخته و مقداری آب روی آن ریخته و بزارید خیس بخورد. از شب قبل عدس ها را پاک کرده و با آب بشورید و بزارید خیس بخورد تا نفخ آن گرفته شود.

مرحله دوم: سرخ کردن پیاز ها

پیاز را پوست کنده و خرد کنید سپس در یک قابلمه مناسب روغن ریخته و پیاز را اضافه کنید و با کفگیر هم بزنید و تفت دهید. وقتی پیاز ها کمی سرخ شد مقداری زردچوبه به آن اضافه کرده و هم بزنید.

مرحله سوم: اضافه کردن سیرابی ها

سیرابی ها را خوب پاک کرده و با آب بشورید. سپس آن را به پیاز های سرخ شده اضافه کنید و هم بزنید. مقداری آب به آن اضافه کرده و کمی صبر کنید وقتی کف کرد کف روی قابلمه را با قاشق بگیرید. درب قابلمه را قرار داده و بزارید و چند دقیقه صبر کنید تا بپزد.

مرحله چهارم: اضافه کردن عدس و ترخینه

درب قابلمه را برداشته و ترخینه خیس خورده و عدس را اضافه کرده و کمی هم بزنید دوباره درب قابلمه را گذاشته و بزارید مواد بپزد. در آخر سبزی های آشی را پاک کرده و بشورید. سپس با کارد سبزی را خرد کرده و در قابلمه بریزید. نمک را نیز اضافه کرده و هم بزنید بعد از چند دقیقه آش خوشمزه شما آماده است نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه آش ترخینه با سیرابی

  1. برای گرفتن بوی سیرابی می توان از ادویه هایی که برای گرفتن بوی مرغ و گوشت مثل فلفل پودر پابریکا و… استفاده کرد.
  2. اگر دوست داشته باشید می توانید یک عدد قرص گوشت یا مرغ نیز برای گرفتن بوی سیرابی نیز استفاده کنید.
  3. برای جا افتادن آش صبر داشته باشید و تا جای ممکن آب اضافه نکنید مگر به اندازه و از آب کتری که جوشیده شده باشد.
  4. سبزی های آش درشت خرد شود و همچنین بدون ساقه باشد یکی از فوت های کوزه گری برای طبخ هر نوع آش این نکته است.
3/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: