شیرازی پلو که همان ته چین مرغ و بادمجان است غذای سنتی شهر زیبای شیراز محسوب می شود که طعم بسیار جالبی دارد. طرز تهیه این غذا بسیار شبیه به ته چین است و تقریبا مراحل تهیه ته چین را دارد. این غذا را می توانید همراه سالاد شیرازی میل کنید و از آن لذت ببرید. اگر از کسانی هستید که غذا های سنتی را دوست دارند حتما این غذا را امتحان کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرازی پلو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

همچنین ببینید: تهیه زرشک پلو

مواد لازم برای طرز تهیه شیرازی پلو

برنج2 پیمانه
ران مرغ2 عدد
پیاز1 عدد
نمک، فلفل، چوب دارچین و زعفرانبه میزان لازم
بادمجان2 عدد
زرده تخم مرغ2 عدد
تخم مرغ1 عدد
عرق هل یا پودر هل1 ق مربا خوری
زعفرانبه میزان دلخواه
ماست1 ق غذا خوری
خامه1 ق غذا خوری
روغنکمی
نمکبه میزان لازم
زرشککمی

طرز تهیه شیرازی پلو

مرحله اول: تفت دادن مرغ با مواد دیگر

در یک قابلمه روغن بریزید و پیاز را خرد کنید سپس پیاز خرد شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید. بعد از مدتی مرغ را به قابلمه اضافه کنید و زعفران دم کرده را نیز اضافه کنید و با قاشق یا کفگیر کمی هم بزنید تا تمام مواد با مرغ ترکیب شود.

مرحله دوم: پختن مرغ

نمک و چوب دارچین را به مرغ اضافه کنید در این مرحله مرغ کمی حالت سرخ شدن به خود می گیرد و تغییر رنگ می دهد. مقداری آب اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید و بزارید برای مدتی مرغ با حرارت ملایم بپزد. بعد از پخت مرغ آن را ریش ریش کنید و در یک کاسه بریزید.

مرحله سوم: سرخ کردن بادمجان ها

بادمجان ها را پوست کنید و ورقه ای خرد کنید سپس در مخلوط آب و نمک قرار دهید تا تلخی بادمجان گرفته شود. بادمجان ها را با دستمال خشک کنید و در تابه روغن بریزید و در ادامه بادمجان ها را سرخ کنید.

مرحله چهارم: ترکیب کردن مواد

در یک تابه کوچک روغن بریزید و روی گاز با حرارت ملایم قرار دهید سپس زرشک را همراه کمی زعفران دم کرده و شکر به تابه اضافه کنید و خوب هم بزنید. تخم مرغ و زرده های تخم مرغ را در یک ظرف بریزید سپس به آن ماست و خامه اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: پختن برنج

برنج را پاک کنید و بشورید سپس با مقداری آب در قابلمه بریزید و به مدت 6 دقیقه بزارید بپزد. سپس برنج نیمه پخته را به زرده های ترکیب شده با ماست و دیگر مواد اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله پنجم: ریختن مواد در قالب یا قابلمه

قابلمه را چرب کنید و یک لایه از مواد برنجی بریزید. یک لایه مرغ ریش ریش شده بریزید و روی آن از زرشکی که تفت داده بودید بریزید و دوباره یک لایه برنج بریزید. سپس یک لایه بادمجان بریزید و دوباره روی آن برنج بریزید و درب قابلمه را بزارید و صبر کنید تا به طور کامل بپزد. بعد از پخت در ظرف مورد نظر قابلمه را برگردانید شیرازی پلوی شما آماده است نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه شیرازی پلو

  1. این ته چین خوشمزه را بعد از پخت و سرد شدن می توانید با زرشک که همراه کمی شکر آن را تفت داده اید به روی ته چین اضافه کنید.
  2. می توانید بادمجان را حذف کنید.
  3. می توانید از گوشت خورشتی بجای مرغ استفاده کنید.
  4. می توانید این شیرازی پلو را در فر نیز تهیه کنید برای این کار مواد را داخل قالب ریخته و برای 180 درجه به مدت 50 دقیقه بگذارید تا پخته شود.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: