ته چین فیروزکوهی یکی از غذاهای سنتی فیروزکوه از توابع دماوند است که به آن ته چین گرمساری نیز می گویند. طرز تهیه این ته چین با ته چینی که به طور ساده تهیه می کنید بسیار فرق دارد و خیلی لذیذ است. برای تهیه این ته چین به چغندر، هویج، گوشت و… نیاز است. ترکیب طعم چغندر و گوشت در این ته چین بسیار لذیذ و محبوب است. امروز در آشمزی طرز تهیه ته چین فیروزکوهی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه ته چین فیروزکوهی

برنج4 پیمانه
سبزی پلویی500 گرم
گوشت گوسفندی سردست250 گرم
چغندر2 عدد
هویج2 عدد
قیسی زردآلو1/2 پیمانه
پیاز1 عدد
روغنبه میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه ته چین فیروزکوهی

مرحله اول: تفت دادن گوشت با پیاز

گوشت را بشورید و بزایریدخشک شود سپس با کارد یا چاقو گوشت را برش دهید و تکه تکه کنید. پیاز را پوست کنید و خرد کنید. در یک تابه مقداری روغن بریزید و پیاز را به آن اضافه کنید و پیاز را تفت دهید تا کمی رنگ آن تغییر کند و در ادامه گوشت را نیز اضافه کنید و تفت دهید.

مرحله دوم: پختن گوشت

فلفل و زردچوبه را به گوشت اضافه کنید و مقداری آب به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید در ادامه درب قابلمه را ببندید تا گوشت نیم پز شود. زمان پخت برای گوشت تا زمانی است که جوش بیاید و پخته شود.

مرحله سوم: آماده کردن مواد

قیسی را با مقداری آب خیس کنید و کنار بزارید. چغندر را پوست کنید و حلقه ای خرد کنید. هویج را نیز بشورید و مورب برش دهید. برنج را پاک کنید و با نمک خیس کنید و روی شعله گذاشته تا بپزد.

مرحله چهارم: تهیه ته چین

کف یک قابلمه را چرب کنید و مقداری از برنج را در آن بریزید. گوشت را روی برنج بچینید سپس در لایه بعدی هویج و چغندر را بچینید. در ادامه یک لایه سبزی خرد شده پلویی را بریزید و دوباره روی آن برنج اضافه کنید. در اخر قیسی را مقدرای با روغن تفت دهید و به قابلمه اضافه کنید سپس برنج را دم بزایرد تا بپزد. بعد از اینکه دم کشید ته چین خوشمزه شما آماده است.

فوت و فن های طرز تهیه ته چین فیروزکوهی

  1. قیسی زردآلو قابل حذف است اما برای طعم دار شدن می توانید از آن استفاده کنید.
  2. از مقداری گرد لیمو نیز برای لایه ای که گوشت گذاشتید نیز می توانید استفاده کنید تا طعم گوشت گرفته شود.
  3. در دستور تهیه اصلی این ته چین از زیره نیز استفاده می شود اما به دلیل اینکه بیشتر افراد از زیره در غذا خوششان نمی آید آن را حذف کردیم.
Rate this post

دسته بندی شده در: