شیرینی حلزونی یا کلوچه حلزونی که اصالتی ترکمنی دارد یکی از کلوچه های خوش بافت و جذاب است که روغن کمی جذب می کند و باعث می شود این شیرینی سالم تر باشد. اسم این شیرینی به ربط به شکل آن نیست و این شیرینی شکلی جذاب و شبیه به صدف حلزون دارد. این شیرینی به راحتی و در حدود 10 دقیقه قابل تهیه است و به فر و همزن برقی نیازی ندارد و همینطور هم طعم شیرینی های قنادی را دارد. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی حلزونی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیرینی حلزونی

تخم مرغ1 عدد
وانیل1/3 ق چای خوری
شکر1/4 پیمانه
روغن1/4 پیمانه
ماست1/3 پیمانه
بکینگ پودر1 ق مربا خوری
آرد2 پیمانه
پودر قند2 ق غذا خوری
دارچین1/2 ق غذا خوری
کره20 گرم

طرز تهیه شیرینی حلزونی

مرحله اول: هم زدن تخم مرغ

تخم مرغ را در یک کاسه بشکنید و شکر و وانیل را به ان اضافه کنید و به مدت یک دقیقه هم بزنید تا ترکیب شوند. ماست و روغن را اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.

مرحله دوم: اضافه کردن آرد و ورز دادن خمیر

1 پیمانه از آرد را با بکینگ پودر ترکیب کنید و با الک کردن به به مواد مایع اضافه کنید. با دست مواد را ورز دهید و پیمانه دوم آرد را کم کم اضافه کنید تا جایی که خمیر به دست نچسبد باید آرد اضافه کنید.

مرحله سوم: پهن کردن خمیر

پودر قند را الک کنید و دارچین را در یک ظرف بریزید و هم بزنید سپس کنار بزارید. کره ذوب شده را در یک کاسه بریزید. خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید و یک سطح را آرد پاشی کنید و هر قسمت از خمیر را به شکل مستطیلی پهن کنید و با وردنه صاف کنید. با استفاده از فرچه قنادی روی خمیر کمی کره بمالید.

مرحله چهارم: جمع کردن خمیر و سرخ کردن شیرینی حلزونی

از مواد دارچینی با قاشق روی خمیر بریزید و سپس خمیر را رول کنید و هر دو طرف آن را به هم بچسبانید. رول را به فاصله 2 سانت از هم برش بزنید و هر مدام از حلزون ها را کمی باز کنید. در یک تابه روغن بریزید و صبر کنید تا داغ شود سپس شیرینی حلزونی را در آن قرار دهید تا سرخ شود. بعد از اینکه هعر دو طذف آن سرخ شد آن را در ظرف سرو بچینید و می توانید با پودر پسته یا نارگیل روی آن را تزیین کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی حلزونی

  1. این شیرینی خیلی زود سرخ می شود به همین دلیل با خرارت ملایم سرخ کنید تا کاملا مغز پخت شود.
  2. خمیر در این شیرینی نیازی به استراحت ندارد و به جای دارچین می توانید از پودر نارگیل نیز استفاده کنید.
  3. برای سرخ کردن شیرینی می توانید از تابه رژیمی با مقدار کمتری روغن نیز استفاده کنید.
3.3/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: