ته چین گوشت و بادمجان یکی از انواع ته چین ها می باشد. معمولا ته چین همیشه به همراه ران و بال مرغ می باشد و همیشه یک مدل تهیه می شود. اما در آشمزی می خواهیم شما را با چند نوع ته چین آشنا کنیم و از میان آن ها بهترین را به شما آموزش بدهیم. ته چین فقط با گوشت مرغ تهیه نمیشود و انواع مختلف دارد مانند ته چین اسفناج، ته چین برگ انگور، ته چین گوجه و سیب زمینی، ته چین گوشت و بادمجان و … ته چین گوشت و بادمجان که یک ته چین گرمساری نیز می باشد در بین ته چین ها کمی کمتر دیده شده است و در آشمزی قصد داریم تا طرز تهیه ته چین گوشت و بادمجان گرمساری نیز برای شما بگوئیم تا یک غذای عالی را برای وعده اصلی غذایی خود آماده کنید. بنابراین همراه ما باشید برای طرز تهیه ته چین گوشت با بادمجان گرمساری در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه ته چین گوشت و بادمجان گرمساری:

برنج۵ پیمانه
گوشت۳۰۰ گرم
بادمجان۴ عدد
گوجه فرنگی۲ عدد
زعفران۱ استکان
نمک فلفل سیاه زردچوبه برگ بوبه میزان لازم
پیاز۱ عدد
رب گوجه فرنگی۱ قاشق غذا خوری پر
آببه میزان لازم
روغن جامد ومایعبه میزان لازم
ماست چکیده۲ قاشق غذا خوری
تخم مرغ۲ عدد
زرشک و خلال پسته و بادام و شکر و گلاببرای تزئين

دستور پخت ته چین گوشت و بادمجان گرمساری:

مرحله اول: برنج

برنج را به همراه ۷ پیمانه آب و ۱ قاشق غذا خوری نمک خیس کنید و به مدت ۳ ساعت زمان دهید تا برنج خوب خیس بخورد. برای زیبایی بیشتر و قد کشیدن برنج می توانید از ترکیب برنج ایرانی و خارجی نیز استفاده کنید.

مرحله دوم: گوشت

گوشت را می توانید گوشت تکه ای و یا چرخ کرده نیز استفاده کنید. در یک قابلمه پیاز را خرد کرده و روغن بریزید و سپس روی حرارت گذاشته و تفت دهید تا پیاز سرخ شود. گوشت را به همراه ادویه ها البته به جز نمک، نمک را در آخر اضافه کنید، به گوشت اضافه کرده و در قابلمه بریزید تا با پیاز تفت بخورد. رنگ گوشت که کمی تغییر کرد، رب گوجه را اضافه کرده و سپس به میزان ۳ لیوان آب اضافه کنید و درب قابلمه را نیمه باز گذاشته تا آب به جوش آید و سر نرود. سپس زیر شعله را کم کرده و زمان دهید تا گوشت بپزد. مدت زمان گوشت را کامل در نظر نگیرید زیرا گوشت در ته چین به مدت ۱ ساعت و نیم باید بپزد بنابراین به مدت ۳ ساعت پخت گوشت را نصف کنید.

مرحله سوم: گوجه و بادمجان

بادمجان ها را پوست گرفته و نمک بپاشید و زمان دهید تا تلخ آبش گرفته شود. سپس در روغن سرخ کنید و کمی آبدار بردارید تا در ته چین نسوزد. گوجه ها را نیز حلقه ای خرد کرده و فقط نمک باشید و نیازی به سرخ کردن ندارد.

مرحله چهارم: ته چین گوشت و بادمجان گرمساری

قابلمه یا قالب مورد نظر را روغن ریخته و ابتدا گوشت و بعد گوجه و بادمجان را چیده و سپس برنج را با زعفران و تخم مرغ و ماست مخلوط کرده و سپس در قابلمه بریزید و یا ابتدا ۲ پیمانه برنج را با ماست و تخم مرغ و زعفران مخلوط کرده و کف و دور تا دور قابلمه را ته چینی کنید و سپس گوشت و بادمجان و گوجه را بچینید و سپس برنج زعفرانی را اضافه کنید تا ته چین سوپرایز را آماده کنید. درب قابلمه را گذاشته و به مدت ۱ ساعت تا ۱ ساعت و نیم زمان دهید تا ته چین آماده شود.

مرحله پنجم: سرو ته چین گوشت و بادمجان گرمساری

در آخر ته چین را تزئین کنید و در دیس سرو کنید و به همراه آب گوشت و چاشنی دلخواه ته چین گوشت و بادمجان را نوش جان فرمائيد.

نکات لازم در تهیه ته چین گوشت و بادمجان گرمساری:

  1. آماده سازی گوشت تکه ای برای شما عزیزان آموزش داده شد و گوشت چرخ کرده به همین روش آماده میشود ولی با میزان آب کمتر.
  2. اگر از گوشت تکه ای استفاده می کنید حتما از برگ بو استفاده کنید تا گوشت مزه دار شود.
  3. برنج را برای اینکه خمیر نشود فقط ۲ پیمانه را با ماست و تخم مرغ و کمی زعفران ته چینی کنید و به کف و دور قابلمه بریزید و با پشت قاشق فشار دهید تا به قابلمه بچسبد و سپس بقیه مخلفات را اضافه کنید و باقی برنج را با زعفران فقط مخلوط کنید.
  4. می توانید در صورت دلخواه از سیب زمینی برای ته دیگ استفاده کنید.
  5. می توانید بادمجان ها را به صورت حلقه ای برش دهید.
  6. می توانید بادمجان ها را با پوست نیز استفاده کنید.
4.3/5 - (6 امتیاز)

دسته بندی شده در: