شکر پلو شیرازی از آن دسته پلوهای خاص است که بیشتر در مراسمات محرم و ماه رمضان به همراه خورش قیمه نیز سرو می شود. شکر پلو مانند شیرین پلوی قزوین می ماند با اینکه آماده سازی اش کار ساده ای است ولی بیشتر در مراسمات مهم نیز استفاده می شود. میزان استفاده شکر و برنج به نسبت ۱ به ۲ می باشد یعنی اگر یک کیلو برنج است به میزان نیم کیلو کمتر شکر باید اضافه شود و برای اندازه گیری با پیمانه به این صورت است که ۵ پیمانه برنج، ۲ لیوان شکر نیز می باشد.

همین طور برای اندازه گیری شکر به همان میزان آب نیاز است تا شربت آماده شود. بنابراین به همان مقدار که آب برای شربت لازم است از آب برنج کم می کنیم که در آخر پس از آماده سازی شربت، شربت به برنج اضافه می شود و دم گذاشته می شود. در تهیه شکر پلو نیز به مانند شیرین پلو از خلال نارنج و خلال پسته و شهد و زعفران در تزئین پلو نیز استفاده می شود. اگر شما هم طرفدار غذاهای محلی و سنتی نیز هستید همراه ما باشید برای تهیه شکر پلو شیرازی در آشمزی.

مواد لازم برای تهیه شکر پلو شیرازی:

برنج۵ پیمانه
شکر۲ پیمانه
زعفران۱ استکان
آببه میزان لازم
روغنبه میزان لازم
گلاب۱ استکان
نمک۱ قاشق غذا خوری
خلال پستهبرای تزئین
خلال نارنجبرای تزئین

دستور پخت شکر پلو شیرازی:

مرحله اول: برنج

در یک قابلمه برنج را به همراه ۵ پیمانه آب خیس کنید و ۱ قاشق نمک را اضافه کنید. زمان می دهیم تا برنج چند ساعتی خیس بخورد. به این دلیل ۲ پیمانه کمتر آب میریزیم برای برنج که در آخر شربت را به برنج اضافه می کنیم و سپس برنج را دم می گذاریم.

مرحله دوم: شربت

شکر را ابتدا ۱ قاشق برداشته و برای خلال پسته نگه دارید سپس به همراه ۲ لیوان آب داخل یک قابلمه بریزید و سپس روی حرارت گذاشته تا آب به جوش آید و شکر در آب حل شود. هنگامی که در اطراف قابلمه مروارید زده شد وقت آن است که زعفران و گلاب را اضافه کنید و کمی هم بزنید و دیگر از روی حرارت بردارید تا شربت غلیط نشود. قبل از اینکه زعفران و گلاب را کاملا اضافه کنید از هر کدام ۲ قاشق غذا خوری بردارید و سپس به شربت اضافه کنید.

مرحله سوم: دم گذاشتن شکر پلو

شربت آماده شده را به قابلمه برنج اضافه کرده و به مقدار ۱ قاشق غذا خوری پر روغن جامد را اضافه کنید و سپس روی حرارت گذاشته تا آب برنج تمام شود و برنج و روغن و شربت را در حال جوشیدن هم بزنید تا با هم مخلوط شود. بعد از تمام شدن آب برنج می توانید برنج را آبکش کرده و در کف قابلمه نان و یا سیب زمینی انداخته و سپس شکر پلو را دم بگذارید. به مدت ۱ ساعت تا ۱ ساعت و نیم زمان دهید تا شکر پلو دم بکشد.

مرحله چهارم: خلال پسته و نارنج

خلال پسته را با ۲ قاشق گلاب خیس کنید و کمی زمان دهید تا خیس بخورد و سپس داخل تابه ریخته و شکر را اضافه کنید به همراه کمی روغن و تفت دهید و سپس از روی حرارت بردارید. خلال نارنج را نیز در آب بریزید و روی حرارت قرار دهید و سپس به جوشیدن که افتاد آبکش نمائید و سپس ۱ تا ۲ مرتبه دیگر این کار را تکرار نمائید تا تلخیش گرفته شود.

مرحله پنجم: سرو شکر پلو

در آخر پس از اینکه شکر پلو دم کشید در ظرف مورد نظر سرو کرده و به همراه خلال پسته و نارنج تزئین کنید و در کنار خورش نوش جان فرمائید.

نکات کلیدی در تهیه شکر پلو شیرازی:

  1. برای تهیه شکر پلو می توانید از ترکییب برنج خارجی و ایرانی نیز استفاده کنید.
  2. می توانید اگر تمایل به شیرینی زیاد دارید از شکر بیشتری در شکر پلو استفاده کنید.
  3. همچنین می توانید از کره ی محلی به جای روغن نیز در پلو استفاده کنید.
  4. می توانید در شربت از عرق بهار نارنج استفاده کنید.
  5. همانطور که گفته شد آب برنج را کمتر بریزید و همان مقدار را با شکر مخلوط کنید و بعد از آماده سازی شربت به برنج اضافه کنید.
4/5 - (50 امتیاز)

دسته بندی شده در: