شیرینی ساق عروس یکی از شیرینی های خوشمزه و خوش عطر می باشد که می توانید از آن در پذیرایی های عید استفاده و نوش جان کنید. درون این شیرینی از گردو استفاده می شود که آن را مغذی می کند. این شیرینی به دلیل استفاده از هل و گلاب بسیار خوش عطر می باشد که هنگام پخت عطر آن تمامی فضا را خوش بو می کند. یکی از خوبی های این شیرینی آماده شدن سریع آن و راحتی طرز پخت آن است. این شیرینی خوشمزه را می توانید با چای میل کنید که ترکیب خیلی خوشمزه ای می شود. این شیرینی در بعضی قنادی ها هم موجود می باشد اما تهیه آن در خانه سلامت تر است. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی ساق عروس را آموزش خواهیم داد باهمراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی ساق عروس

آرد2 پیمانه
روغن جامد2/3 پیمانه
پودر هل1/2 ق غذاخوری
گلاب1 ق غذاخوری
پودر قند3 ق غذاخوری
مغز گردوبه مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی ساق عروس به روش قنادی

مرحله اول: آماده کردن مواد

روغن جامد را در دمای محیط قرار دهید تا نرم و هم دمای محیط شود. بعد همزن را آورده و روغن جامد نرم شده را با آن هم می زنیم. پودر قند را به آن اضافه کرده و دوباره هم بزنید. آرد را به خوبی الک کرده و کم کم به مواد مخلوط شده اضافه می کنیم. حالا گلاب را به مواد اضافه می کنیم.

مرحله دوم: تهیه خمیر

مواد را ورز می دهیم تا زمانی که یک خمیر یکدست به دست آید سعی کنید آن را خیلی خوب ورز دهید تا خمیر شما ترک نخورد. خمیر را در یخچال به مدت یک ساعت قرار دهید تا به خوبی استراحت کند. بعد از یک ساعت خمیر را از یخچال در آورده و کم کم از خمیر بر می داریم و آن را با وردنه پهن می کنیم. و قالب می زنیم و کمی از خمیر را برداشته و شکل بیضی در می آوریم سپس گرد را لای خمیر قرار می دهیم و خمیر را جمع می کنیم.

مرحله سوم: پخت شیرینی ساق عروس در فر

فر را از قبل روشن کرده تا گرم شود. کف سینی فر را کاغذ روغنی قرار می دهیم سپس شیرینی ها را روی آن می چینیم. فر را روی دمای 180 درجه به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار می دهیم. بعد از پخت شیرینی ها را در پودر قند قرار داده تا همه جای آن را در بر گیرد.

مرحله چهارم: پخت شیرینی ساق عروس بدون فر در تابه

برای این کار از تابه دو طرفه استفاده می کنیم و واشر های تابه را جدا می کنیم سپس کاغذ روغنی را روی تابه قرار داده و شیرینی ها روی آن می چینیم و روی شعله به مدت 25 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ها بپزد.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی ساق عروس

  1. اگر از روغن نیمه جامد به جای جامد استفاده می کنید حتما روغن را آب کنید بعد بزارید یخچال سفت بشود و بعد استفاده کنید.
  2. برای تزیین می توانید روی آن را با گل محمدی یا پودر پسته تزیین کنید.
  3. اگر از پود قند خوشتان نمی آید می توانید آن را ساده میل کنید.
1.3/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: