سوتلاچ یکی از دسر ها و یا آش های سنتی ترکیه می باشد که بیشتر شبیه به شیر برنج خودمان می باشد با این تفاوت که باید روی آن طلایی باشد. شما می توانید برای گریل کردن سطح سوتلاچ از فر و یا آن را داخل قابلمه قرار دهید و با قاشق داغ روی آن بکشید تا سطح سوتلاچ کاراملی شود. این دسر بسیار خوشمزه و دلچسب است و بیشتر در ظرف های سفالی سرو می شود و شما می توانید به عنوان یک میان وعده خوشمزه از آن استفاده کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه سوتلاچ ترکیه ای با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه سوتلاچ خوشمزه ترکی:

برنج نیم دانه1 پیمانه
شکر1 پیمانه
آب جوشنیم لیتر
شیر1 لیتر
خامه صبحانه1 ق غذا خوری
وانیل1 ق مربا خوری

طزر تهیه سوتلاچ خوشمزه با خامه و برنج نیم دانه:

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا برنج برای چند ساعت خیس کنید و با آب گرم بشورید و کنار قرار دهید. همه مواد لازم را در دمای محیط قرار دهید. برنج را به همراه کمی آبجوش روی حرارت قرار دهید و برای 25 دقیقه بگذارید تا خوبه پخته و نرم و شکفته شود.

مرحله دوم: افزودن شیر

در ادامه شیر به دمای محیط رسیده را اضافه کنید و برای 40 دقیقه بگذارید تا پخته شود. در ادامه خامه صبحانه را اضافه کنید و حرارت را کم کنید و در ادامه شکر را اضافه کنید.

مرحله سوم: تهیه مایه سوتلاچ

مایه تهیه شده سوتلاچ را را داخل ظرف سفالی و یا رمکین بریزید و داخل یک سینی فر ظرف ها را قرار دهید و تا نیمه آب بریزید و در فر از قبل گرم شده به مدت 20 دقیقه با دمای 190 بگذارید تا پخته شود. برای پخت بدون فر نیز به همین شکل کاسه ها را داخل قابلمه قرار دهید و درب قابلمه را بگذارید در انتها باید پشت یک قاشق را داغ کنید و روی سوتلاچ بکشید تا سطح آن طلایی و کاراملی شود و برای پخت در فر نیز باید 10 دقیقه گریل را روشن کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه سوتلاچ خوشمزه با فر و بدون فر:

  1. برای تزیین می توانید از کمی دارچین و بادام خرد شده استفاده کنید.
  2. برنج نیم دانه ایرانی عطر بیشتری دارد.
  3. فر را از قبل گرم کنید و یا برای پخت بدون فر نیز به همین روال باید قابلمه را روی شعله پخش کن قرار دهید.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: