آش اسفناج یکی از آش های بسیار خوشمزه و ساده است که می توانید به راحتی تهیه کنید. این آش با سبزی همه فن حریف اسفناج تهیه می شود. آش اسفناج را می توانید در روز های سرد زمستان برای یک دورهمی جذاب تهیه کنید. آش اسفناج به دلیل داشتن حبوبات و اسفناج برای سرما خوردگی بسیار مناسب است. امروز در آشمزی طرز تهیه آش اسفناج را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه آش اسفناج ساده:

اسفناج۵۰۰ گرم پاک نکرده
برنج آشی۲ لیوان
نخود۱ لیوان
عدس۱ لیوان
لوبیا چیتی۱ لیوان
پیاز۲ عدد
سیر۱ بوته
نعنا خشک۲ قاشق غذا خوری
دوغ و یا کشکبه میزان لازم برای تزئین البته به دلخواه
آببه میزان لازم
روغن مایعبه میزان لازم
نمک فلفل زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه آش اسفناج با برنج و عدس:

مرحله اول آماده سازی حبوبات:

حبوبات و جوی پرک را بعد از پاک کردن به میزانی که آب روی حبوبات و برنج را بگیرد آب بریزید و به مدت ۱ شب زمان دهید تا خیس بخورند. سپس آبکش کرده و ابتدا نخود و لوبیا را در یک قابلمه که تا نیمه آب پر کرده اید بریزید و نمک و روغن بریزید و حبوبات را اضافه کنید و روی حرارت گذاشته و زمان پخت به مدت ۲ ساعت در نظر بگیرید. سپس برنج آشی را به حبوبات اضافه کنید.

مرحله دوم آماده سازی اسفناج:

اسفناج را پاک کرده و چند مرحله آبکشی نمائید و سپس آبکش کرده و زمان دهید آب اضافه اش گرفته شود و سپس خرد کنید وبعد از پخت حبوبات، اسفناج را به آش اسفناج اضافه نمائید. سپس ۴۰ دقیقه تا ۱ ساعت دیگر زمان پخت دهید.

مرحله سوم تهیه پیاز داغ:

پیاز را پاک کرده و خلالی خرد کنید و سپس با روغن داغ سرخ کنید. برای اینکه خوشرنگ شود کمی زردچوبه اضافه کنید.

مرحله چهارم تهیه سیر داغ و نعنا داغ:

به این دلیل سیر داغ و نعنا داغ گفته می شود که فقط در روغن داغ ریخته میشود و فقط حرارت کم میبیند و داغ میشود. اگر بیش از اندازه و بیشتر از ۲ دقیقه نعنا و سیر حرارت ببیند تلخ می شود.

مرحله پنجم تهیه آش اسفناج:

در آخر آش اسفناج را در ظرف مورد نظر سرو کنید و به همراه دوغ و یا کشک و همینطور سیر داغ و نعنا داغ و پیاز سرخ کرده تزئین نمائيد.

نکات لازم در تهیه آش اسفناج برای سرما خوردگی

  1. می توانید آش اسفناج را با دیگر حبوبات نیز آماده کنید و یا اگر نمی توانید از حبوبات استفاده کنید فقط از عدس و برنج که سبکتر است استفاده کنید.
  2. می توانید به جای برنج آشی از جوی پرک نیز استفاده کنید.
  3. می توانید در صورت تمایل دوغ و یا کشک را در خود آش نیز بریزید.
  4. در تهیه آش دستتان در انتخاب مواد اولیه باز است و می توانید با مواد و وسایلی که در منزل دارید یک آش عالی را تهیه کنید.
  5. همچنین در فصل سرما می توانید از شلغم نیز در آش استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: