شیرینی کلمپه یکی از شیرینی های سنتی ایرانی می باشد که برای استان کرمان است و بافت بسیار نرم و خوشمزه ای دارد که با خرما و دارچین پر شده است. این شیرینی خوشمزه را می توانید برای عید و یا دورهمی خود تهیه کنید و مانند دیگر شیرینی ها با فر و بدون فر آن را طبخ کنید. شیرینی کلمپه با کره طعم و مزه ای فوق العاده دارد. امروز در آشمزی طرز تهیه شیرینی کلمپه کرمانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی کرمانی:

آرد۲ لیوان
کره۵۰ گرم
شکر۱ فنجان
زرده تخم مرغ2 عدد
ماست۱ لیوان
بیکینگ پودر۱ قاشق مربا خوری
زعفران۱ استکان
خرما بدون هسته۱ لیوان و نیم
گردو خرد شده۱ لیوان
پودر هل، پودر دارچین۱ قاشق چای خوری باهم
مهر مخصوص شیرینی کلمپه۱ عدد
پودر پستهبه میزان لازم

طرز تهیه شیرینی کلمپه کرمانی با فر و بدون فر با کره:

مرحله اول شکر و تخم مرغ:

در ابتدای کار زرده های تخم مرغ را جدا کرده و با شکر مخلوط کنید و با همزن برقی با دور بالا هم بزنید. سپس کمی از هل را به ترکیب اضافه کرده و خوب هم بزنید تا بوی تخم مرغ را بگیرد.

مرحله دوم افزودن کره:

کره را قبل از شروع کار در محیط قرار دهید تا نرم شود. سپس به ترکیب قبلی اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله سوم افزودن ماست و بیکینگ پودر:

ماست و بیکینگ پودر را با هم مخلوط کنید و زمان دهید تا بیکینگ پودر در ماست عمل بیاید و سپس زعفران را به همراه ماست عمل آماده به ترکیب قبلی اضافه کنید و مجدد هم با همزن برقی خمیر شیرینی کلمپه را آماده کنید.

مرحله چهارم افزودن آرد:

آرد را الک کرده و کم کم به ترکیب مایع شیرینی کلمپه اضافه کنید و با قاشق مواد را هم بزیند تا خمیری شیرینی کلمپه به دست آید.

مرحله پنجم تهیه مواد شیرینی:

برای آماده سازی مواد میانی لازم است که از رطب خرما استفاده کنید و آن را بشوئید و پوست و هسته را جدا کنید. سپس گردو را با کارد خرد کنید و کمی هل و دارچین اضافه کنید. همه را با قاشق باهم مخلوط کنید. به این ترتیب مواد میانی شیرینی کلمپه آماده است.

مرحله ششم کاتر زدن شیرینی:

خمیر شیرینی کلمپه را به اندازه سیب کوچک تقسیم کنید و با وردنه باز کنید. سپس از مواد میانی در وسط شیرینی قرار دهید و خمیر شیرینی را جمع کرده و در دست فرم گرد دهید و سپس مهر را در آرد زده و روی شیرینی را مهر بزنید. به همین ترتیب همه ی شیرینی کلمپه ها را آماده کنید.

مرحله هفتم پخت شیرینی با فر و بدون فر:

فر را در هنگامی که مشغول انجام آماده سازی شیرینی کلمپه هستید، با حرارت ۱۵۰-۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن کرده و زمان دهید تا گرم شود. سپس شیرینی کلمپه ها را که در سینی چیده اید را داخل فر قرار دهید و به مدت 15 الی 20 دقیقه زمان پخت در نظر بگیرید. برای پخت بدون فر باید داخل یک تابه دو طرفه کاغذ روغنی انداخته و شیرینی ها را داخل تابه چیده و در تابه را برای 25 دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها پخته شود.

مرحله هشتم سرو شیرینی کلمپه:

بعد از پخت شیرینی کلمپه را از فر خارج کرده و رویشان را با پودر پسته تزئین نمائید و زمان دهید تا از حرارت بیافتد و سپس به همراه نوشیدنی گرم می توانید شیرینی کلمپه را نوش جان کنید.

نکات کلیدی و فوت و فن های شیرینی کلمپه کرمانی خانگی:

  1. شیرینی کلمپه را می توانید کم شیرین تهیه کنید و شکر را از دستور حذف کنید.
  2. برای پیچیدن خمیر شیرینی کلمپه نیز می توانید از ترکیب قطاب پیچ و مهر استفاده کنید.
  3. مهر شیرینی کلمپه را می توانید از لوازم قنادی ها تهیه کنید.
  4. برای پخت از سینی آلومینیومی و یا چدنی استفاده کنید.
  5. برای اینکه بعد از پخت شیرینی کلمپه به راحتی از سینی جدا شود می توانید از کاغذ روغنی استفاده کنید.
  6. در دستوراتی که فقط از زرده و یا سفیده تخم مرغ به تنهایی استفاده می شود می توانید از سفیده و یا زرده باقی مانده شیرینی گردویی تهیه کنید.
4/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: