کتلت سویا از آن دسته غذاهایی است که مناسب افرادی است که به گوشت حساس هستند یا گوشت دوست ندارد. اگر شما چربی خون یا کلسترول دارید بهتر است از گوشت کمتری در رژیم خود استفاده کنید و می توانید سویا را که یک منبع پروتئین گیاهی است جایگزین پروتئین های حیوانی کنید. این غذا برای افرادی که گیاهخوار هستند نیز قابل استفاده است. این کتلت به دلیل استفاده نکردن از گوشت در آن یک کتلت اقتصادی و به صرفه به شمار می آید. امروز در آشمزی طرز تهیه کتلت سویا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه کتلت سویا

سویا3 لیوان
تخم مرغ3 عدد
پیاز1 عدد
سیب زمینی2 عدد
جعفری ساطوری شده4 ق غذا خوری
سیر4 حبه
هویج2 عدد
زردچوبه و نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم
آرد سوخاری2 ق غذا خوری

طرز تهیه کتلت سویا

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

سویا را از بسته خارج کنید و در ظرف بریزید سپس کمی آب ولرم به آن اضافه کنید و بزارید برای چند دقیقه خیس بخورد. پیاز را پوست کنید و با رنده خرد کنید سپس آب ان را جدا کنید. سیب زمینی را پوست کنید و بشورید سپس رنده کرده و فشار دهید تا کمی آب آن جدا شود. هویج را نیز مانند پیاز رنده کنید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

مواد را در غذاساز بریزید و با هم مخلوط کنید. اگر غذاساز ندارید می توانید تمام مواد را در یک کاسه بریزید و با قاشق هم بزنید تا خوب ترکیب شوند. ادویه های گفته شده را همراه نمک اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ و آرد سوخاری

تخم مرغ را در داخل کاسه بشکنید و با مواد دیگر هم بزنید سپس آرد سوخاری را اضافه و باز هم بزنید. جعفری خرد شده را اضافه کنید. در دست خود یک دستکش کنید یا می توانید دست خود را بشویید و سپس کمی مواد را با دست ورز دهید و به اندازه یک دایره از مواد بردارید و در تابه ای که از قبل روغن ریخته اید پهن کنید.

مرحله چهارم: سرخ کردن کتلت

کتلت ها را با فاصله در تابه بچینید و صبر کنید تا سرخ شود سپس طرف دیگر را نیز برگردانید و بزارید سرخ شود. بعد از سرخ شدن کتلت ها را می توانید در کنار سس یا گوجه به همراه نان یا برنج میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه کتلت سویا

  1. برای خوش عطرو طعم شدن می توانید از زیره نیز استفاده کنید.
  2. به جای آرد سوخاری می توانید از آرد نخودچی نیز استفاده کنید.
  3. هویج و سیر نیز مانند جعفری قابل حذف هست و در صورت دوست نداشتن می توانید حذف کنید.
  4. بهتر است بای تهیه این کتلت از سیب زمینی خام استفاده کنید چون سیب زمینی پخته روغن بیشتری به خود جذب می کند.
Rate this post

دسته بندی شده در: