سماق قاتق یکی از غذاهای گیلانی است که بسیار خوشمزه و محبوب است. در تهیه سماق قاتق از سماق، سیب زمینی و سایر مواد استفاده می شود. از خواص سماق می توان به سلامت قلب، سلامت استخوان ها، کاهش عفونت و… اشاره کرد. امروز در آشمزی طرز تهیه سماق قاتق را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه سماق قاتق

گوشت گوسفند300 گرم
پیاز2 عدد
سماق3 ق غذا خوری سر پر
آب1/2 لیوان
گرد لیمو1/2 ق غذا خوری
زعفرانمقداری
نمک، فلفل، زردچوبه و چوب دارچینبه میزان لازم
سیب زمینی2 عدد

طرز تهیه سماق قاتق

مرحله اول: تفت دادن پیاز

ابتدا پیاز ها را پوست کرده و آن را رنده درشت بزنید و در یک تابه ریخته و آن را روی حرارت قرار دهید تا بدون روغن مقداری آب آن کشیده شود. روغن و زردچوبه را اضافه کنید و مقداری صبر کنید تا پیاز ها سبک شود و سپس گوشت را اضافه کنید.

مرحله دوم: سرخ کردن سیب زمینی ها

فلفل سیاه و چوب دارچین را اضافه کنید و مقداری آب جوش اضافه کنید. درب قابلمه را قرار داده و زمان دهید تا گوشت به خوبی بپزد. سماق را در یک کاسه بریزید و به آن آب اضافه کنید و مقداری هم زده تا با آب ترکیب شوند و آن را کنار بزارید. سیب زمینی ها را مکعبی خرد کنید و در یک تابه روغن ریخته و سیب زمینی ها را در آن سرخ کنید.

مرحله سوم: پخت سماق قاتق

وقتی گوشت ها کامل پخت به آن نمک و سماق را اضافه کنید. زعفران را نیز اضافه کنید و به مدت نیم ساعت به آن زمان دهید تا طعم سماق به خوبی با سایر مواد ترکیب شود. سیب زمینی های سرخ شده را نیز در کنار سماق قاتق بریزید و آن را نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه سماق قاتق

  1. برای اینکه سماق قاتق شما سالم تر باشد می توانید سیب زمینی را آب پز کرده و با روغن تفت ندهید.
  2. اگر گرد لیمو در دسترس نبود می توانید از مقداری لیموی تازه نیز استفاده کنید.
  3. زعفران قابل حذف است اما استفاده از آن باعث خوشمزه تر و خوش عطر تر شدن سماق قاتق می شود.
  4. شما می توانید از مقداری هویج رنده شده نیز در تهیه این غذای استفاده کنید تا طعم ملسی بگیرد. البته اگر دوست دارید غذای شما ترش باشد نیازی به اضافه کردن هویج نیست.
Rate this post

دسته بندی شده در: