سیروابیج (سیر برشته) یک غذای سنتی گیلانی است که بسیار خوشمزه است و راحت تهیه می شود. این غذا را گیلانی های عزیز اغلب در کنار برنج کته سرو می کنند. غذاهای گیلانی بسیار خوش خوراک هستند و اغلب بر روی یک سفره چندین مدل غذا وجود دارد که یکی از آنها می تواند سیروابیج باشد که غذایی بسیار به صرفه و کم هزینه می باشد. در این غذا از برگ سیر تازه استفاده می شود که موقع پاک کردن سیر باید برگ های تازه سیر را جدا کرد و خیلی ریز خرد کنیم و بعد از شستن برای این غذا استفاده شود. امروز قصد داریم تا طرز تهیه سیروابیج گیلانی با برگ سیر و تخم مرغ را به شما آموزش دهیم.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه سیروابیج:

برگ سیر200 گرم
تخم مرغ3 عدد
روغنبه میزان لازم
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه سیروابیج گیلانی با برگ سیر:

مرحله اول آماده سازی سیر:

اگر برگ سیر تازه شمال در دسترس دارید که بسیار عالی اما اگر ندارید سیر که تهیه می کنید برگ های تازه آن را پاک کرده و بشویید و خیلی نازک برش دهید.

مرحله دوم تهیه سیر وابیج:

تابه مناسبی را روی حرارت بگذارید و داخل آن روغن بریزید حالا سیر خرد شده را داخل تابه ریخته و به همراه نمک، فلفل و زردچوبه خوب تفت می دهیم تا زمانی که احساس کنیم سیر کاملا نرم شده است.

مرحله سوم افزودن تخم مرغ:

تخم مرغ ها را داخل کاسه ای می شکنیم و به آن نمک و فلفل می افزاییم و روی سیر های تفت خورده می ریزیم و اجازه می دهیم تا تخم مرغ کاملا پخته شود و بعد کمی مواد را مخلوط می کنیم تا به تکه های بزرگ تقسیم شود.

مرحله چهارم سرو سیروابیج:

سیروابیج آماده شده را در ظرف مناسبی ریخته و در کنار ماهی سرخ شده، زیتون پرورده و انواع بورانی می توانید نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه سیروابیج گیلانی:

  1. اگر سیری که در دسترس دارید خیلی تازه نبود بعد از تفت دادن 1 استکان آب بیفزایید و درب تابه را ببندید تا زمانیکه آب تبخیر شود سیر ها هم پخته شوند.
  2. در این غذا ادویه دیگری نباید استفاده کنید.
  3. در زمان تفت دادن توجه داشته باشید که سیر ها خیلی برشته و خشک نشوند.
3.7/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: