شله زرد نذری برای 50 نفر یکی از رسپی بسیار دقیق با تمام نکات اصلی را برای شما آورده ایم تا بتوانید برای مجالس و نذری های خود از این دستور استفاده کنید و نذری خود را ادا کنید. در ماه محرم و صفر و ماه رمضان تهیه و پخت شله زرد نذری بسیار محبوب می شود و شما می توانید با این مقدار 50 کاسه متوسط شله زرد داشته باشید و به دلخواه با دارچین و شابلون تزیین کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه شله زرد برای پنچاه نفر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شله زرد مجلسی برای ۵۰ نفر

برنج نیم دانه ایرانی1.750 کیلوگرم
شکر5.5 کیلوگرم
کره200 گرم
روغن جامد25 گرم
زعفران2.5 مثقال
خلال بادام250 گرم
گلاب2.5 پیمانه
عرق هل1/2 پیمانه

طرز تهیه شله زرد نذری برای 50 نفر

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را از شب قبل پاک کنید تا تمیز شود. سپس برنج را خوب بشورید و برای 12 ساعت حداقل خیس کنید. بعد از خیس خوردن برنج باید قابلمه را روی حرارت قرار دهید و چند برابر حجم برنج آب اضافه کنید. نیاز نیست آبی که خیس خورده را دور بریزید با همان آب قابلمه را روی حرارت قرار دهید.

مرحله دوم: پخت برنج

در ادامه هم بزنید و صبر کنید به جوش بیاید و لعاب بی اندازد. دانه های برنج باید کاملا شکفته و نرم شود. سپس کره و روغن جامد را اضافه کنید و زمانی که احساس کردید برنج کاملا لعاب انداخته و نرم شده باید شکر را اضافه کنید و سریع هم بزنید تا ته نگیرد. همیشه میزان شکر 3 برابر برنج می باشد البته این به سلیقه و ذائقه شما بستگی دارد.

مرحله سوم: افزودن خلال بادام

خلال بادام را خوب بشورید و به همراه کمی گلاب و آب از قلب خیس کنید. زعفران را از قبل بسابید و با کمی یخ بگذارید تا کاملا خوشرنگ شود. سپس به همراه خلال لادام به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا زعفران رنگ باز کند و خوشرنگ شود.

مرحله چهارم: تهیه شله زرد نذری برای پنجاه نفر

در ادامه گلاب و عرق هل را اضافه کنید و بعدا ز 15 دقیقه حرارت را خاموش کنید و روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید و نیم ساعت زمان دهید تا شله زرد جا بیفتد و بعد داخل ظرف سرو بریزید و تزیین کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه شله زرد نذری برای مقداری 50 نفر

  1. همه مواد را اندازه گیری کنید و چشمی مواد را نریزید.
  2. شله زرد نباید آبدار باشد و تا 1 هفته این رسپی در یخچال ماندگاری دارد.
  3. می توانید از دانه هل نیز استفاده کنید.
  4. برنج باید کاملا پخته باشد و شکر را اضافه کنید و افزودن زودهنگام شکر مانع پخت برنج می شود.

دسته بندی شده در: