شیرینی ها از دیرباز به عنوان دسر بعد از غذا به همراه چای و یا به عنوان میان وعده سرو می شدند. شیرینی های خشک در هر قسمت از کشور تهیه می شوند و هر قسمت شیرینی مخصوص خود را دارد و اما شیرینی چرخی که یکی از شیرین های سنتی شهر قزوین می باشد و یکی از منحصر به فرد ترین شیرینی ها در کشور می باشد چون این شیرینی قالبی دارد که بر روی چرخ گوشت برقی و یا دستی نصب شده و خمیر بعد از چرخ شدن از این قالب عبور کرده برش خوره و در سینی پخت قرار می گیرد. امروز طرز تهیه شیرینی چرخی را به شما آموزش می دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه شیرینی چرخی:

آرد سفید750 گرم
آرد برنج750 گرم
روغن جامد750 گرم
پودر قند375 گرم
زده تخم مرغ5 عدد
ماست1 لیوان
بیکینگ پودر1 قاشق چایخوری
پودر هل1 قاشق چایخوری
پودر پسته برای تزئینبه میزان لازم

طرز تهیه شیرینی چرخی با چرخ گوشت:

مرحله اول آماده سازی مواد اولیه:

ابتدا آردها را خوب الک کرده و آماده می گذاریم. روغن، تخم مرغ و ماست را هم به دمای محیط می رسانیم.

مرحله دوم آماده سازی خمیر:

ابتدا روغن را با پودر قند خیلی خوب مخلوط می کنیم. حالا زرده های تخم مرغ را به همراه پودر هل افزوده و انقدر مواد را مخلوط می کنیم تا کاملا یکدست شوند. حالا بیکینگ پودر و ماست را هم به مواد افزوده و خوب مخلوط می کنیم.

مرحله سوم افزودن آرد ها:

حالا که مواد یکدستی بدست آمده آرد سفید و آرد برنج را با هم مخلوط کرده و یکباره روی مواد الک می کنیم و خوب ورز می دهیم تا خمیر یکدستی حاصل شود. حال خمیر را به گلوله های مساوی تقسیم کرده داخل کیسه فریزر قرار داده و اجازه می دهیم تا 12 ساعت استراحت کند.

مرحله چهارم قالب زدن خمیر:

بعد از گذشت زمان استراحت خمیر را از داخل یخچال خارج کرده و کمی ورز می دهیم قالب را بر روی چرخ گوشت نصب کرده و خمیر را به شکل لوله های 5 سانتی درمی آوریم و داخل چرخ گوشت می اندازیم و چرخ گوشت را روشن می کنیم و دستمان را زیر قالب قرار می دهیم خمیر از چرخ گوشت خارج شده و روی دست یه شکل قالب خورده می ریزد حالا بنا به سایز دلخواه برش داده و داخل سینی مخصوص پخت قرار می دهیم.

مرحله پنجم پخت شیرینی پنجره ای:

شیرین های آماده شده را با پودر پسته تزئین کرده و داخل فر گرم شده با دمای 175 درجه سانتی گراد به مدت 15 تا 20 دقیقه می پزیم.

نکات و فوت و فن تهیه شیرینی چرخی:

  1. به خاطر داشته باشید فقط به اندازه ای خمیر را ورز می دهیم که خمیری یکدست به وجود آید اگر بیشتر مخلوط کنیم خمیر به روغن می افتد.
  2. در حین کار نیاز است هر زمان به اندازه کافی خمیر از چرخ گوشت خارج شد چرخ گوشت را خاموش کنید تا خمیر اضافی خارج نشود.
  3. 15 دقیقه زودتر فر را روشن کنید تا کاملا فر گرم شود.
  4. می توانید خرفه را جایگزین پودر پسته کنید.
3.4/5 - (7 امتیاز)

دسته بندی شده در: