ساطری پلو یکی از غذاهای اصیل ایرانی است و اصالتی خراسانی دارد. ساطری پلو جزو غذاهای مجلسی استان خراسان می باشد و اگر تمایل به خوردن غذا های شیرین دارید حتما از طعم این غذا لذت خواهید برد. امروز قصد داریم تا طرز تهیه ساطری پلو خراسانی با گوشت را به شما آموزش دهیم پس با آشمزه همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه ساطری پلو:

گوشت چرخ شده مخلوط گوسفند و گوساله200 گرم
کره2 قاشق غذا خوری
پیاز1 عدد
برنج3 پیمانه
هویج خلالی500 گرم
زعفران دم شدهبه میزان لازم
کشمش پلویی1 پیمانه
روغن، نمکبه میزان لازم

طرز تهیه ساطری پلو مجلسی با گوشت:

مرحله اول آماده سازی گوشت:

پیاز را رنده کنید و به همراه نمک، فلفل، کمی زعفران و گوشت چرخ شده بیفزایید و همه مواد را با هم ورز دهید تا گوشت بافتی منسجم پیدا کند.

مرحله دوم آماده سازی کوفته ریزه:

تابه مناسبی را روی حرارت می گذاریم و داخل آن روغن می ریزیم حالا از گوشت به اندازه یک فندوق برداشته و بین دو دست شکل می دهیم و داخل تابه می چینیم و زمان می دهیم تا کوفته ریزه ها کاملا پخته شود.

مرحله سوم آماده سازی هویج:

هویج را پوست گرفته و به شکل خلال های ظریفی برش می دهیم حالا تابه ای را با کمی روغن روی حرارت می گذاریم و هویج ها را داخل تابه خوب تفت می دهیم تا کمی نرم شود سپس زعفران و کشمش را افزوده و بعد از تفت کوچکی از روی حرارت بر می داریم.

مرحله چهارم آماده سازی برنج:

برنج پیمانه شده را می شوییم و به مدت 2 ساعت با آب و نمک خیس می کنیم. حالا قابلمه آبی را روی حرارت می گذاریم تا به جوش آید، سپس نمک و برنج را داخل آب جوش ریخته و بعد از اینکه برنج پخت آبکش کرده و روی آن آب ولرم می ریزیم.

مرحله پنج دم کردن ساطری پلو:

داخل قابلمه مناسبی را کمی روغن ریخته و ته دیگ مورد نظر را می چینیم حالا به صورت لایه ای از برنج آبکش شده، کشمش و هویج و کوفته ریزه ها داخل قابلمه می ریزیم تا مواد تمام شود سپس دم کنی گذاشته و برنج را دم می گذاریم.

مرحله ششم سرو ساطری پلو:

زمانیکه برنج دم شد 2 قاشق غذا خوری کره ذوب شده را با باقی مانده زعفران روی برنج می دهیم و برنج را داخل ظرفی زیبا ریخته و با کشمش، هویج و کوفته ریزه تزیین و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه ساطری پلو خراسانی:

  1. در صورت تمایل می توانید 2 قاشق غذا خوری شکر هم به هویج بیفزایید تا کمی طعم شیرین بگیرد.
  2. از مواد میانی کمی برای تزیین برنج نگه دارید.
  3. می توانید روغن جامد را جایگزین کره کنید.
  4. داخل این غذا می توانید از کمی پودر دارچین و هل هم استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: