لوز قندی یک نوع شیرینی ساده و خوشمزه خانگی است و جزو خوراکی های سوغات تبریز قرار دارد. لوز قندی را برای پذیرایی عید نوروز و سفره های عقد و شادی تهیه می کنند. این شیرینی شباهت زیادی به باقلوا از نظر نحوه برش و نوع چینش آن برای سرو دارد. لوز ها دارای انواع مختلفی هستند از جمله لوز زعفرانی، لوز نارگیلی و لوز گردویی که به عنوان میان وعده هم گزینه بسیار مناسبی می باشد. امروز در این پست قصد داریم تا طرز تهیه لوز زعفرانی را به شما آموزش دهیم.

مواد اولیه مورد نیاز برای لوز زعفرانی:

پودر بادام300 گرم
پودر قند30 گرم
شکر1 و1/2 پیمانه
آب3/4 پیمانه
پودر زعفران2 گرم
پسته خرد شده برای تزئینبه میزان لازم

طرز تهیه لوز زعفرانی تبریز:

مرحله اول آماده سازی بادام:

ابتدا با دام ها را در آب خیس کنید بعد از گذشت چند ساعت پوست بادام به راحتی جدا می شود. حالا بادام را در کیسه تمیزی ریخته و اجازه دهید تا کاملا خشک شود.(24 ساعت زمان می برد) بادام که کاملا خشک شد پودر قند را به بادام افزوده و بادام را آسیاب کنید تا کاملا پودر شود. دستگاه را یک سره روشن نگذارید که روغن بادام جدا نشود به صورت پالسی روشن و خاموش کنید. در نهایت پودر بادامی پودری و بدون چربی خواهید داشت.

مرحله دوم آماده سازی لوز زعفرانی:

شکر و آب را داخل قابلمه مناسبی ریخته و روی حرارت بگذارید تا شکر آب بشود و کم کم به قوام برسد. حالا که قوام شربت مانند عسل شده (بین دو انگشت کش می آید و چسبناک است) از روی حرارت برمی داریم و اجازه می دهیم تا خنک شود.

مرحله سوم افزودن زعفران:

حالا شربت خنک شده را تقریبا به مدت 10 دقیقه با سرعت بالای همزن مخلوط می کنیم و زعفران دم شده را به آن می افزاییم و مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم افزودن پودر بادام:

حالا پودر بادام را به شهد اضافه کرده و با یک قاشق خوب مواد را مخلوط می کنیم باید حالت خمیری داشته باشد و به دست نچسبد.

مرحله پنجم شکل دادن به لوز زعفرانی:

داخل ظرف چهار گوشی سلفون انداخته و مواد را داخل ظرف بریزید با پشت قاشق خوب مواد را فشرده کنید حالا پودر پسته را ریخته و فشار دهید تا به خورد لوز برود. (از یک گوشتکوب برای فشرده کردن آن می توانید استفاده کنید.) حالا لوز را به مدت 12 ساعت در یخچال بگذارید و بعد به کمک یه چاقوی تیز و ظریف به شکل سنتی آن که لوزی است برش دهید و نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه لوز زعفرانی:

  1. ماندگاری این شیرینی در ظرف در بسته به مدت 2 هفته می باشد.
  2. با همین روش می توانید لوز نارگیل و پسته هم تهیه کنید.
  3. روشی دیگر برای تهیه لوز هست که پودر قند و بادام را با گلاب مخلوط کرده خمیری تهیه می شود و این خمیر را داخل ظرف ریخته شکل داده و برش می دهند.
  4. برای راحتی کار می توانید خلال بادام را به همراه پودر قند آسیاب کنید
5/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: