حلوای زعفرانی یک حلوا خوشمزه و مقوی می باشد که برای مراسمات مذهبی و میان وعده بسیار مناسب می باشد. نکته مهم حلوای زعفرانی استفاده از آرد سفید قنادی می باشد و باقی مراحل مانند دیگر حلوا ها است. بسته به حجم حلوایی که مد نظرتون هست می توانید دستور را چند برابر کنید، امروز در آشمزی یک حلوای زعفرانی خوشمزه را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه حلوای زعفرانی

آرد2 لیوان
روغن مایعنصف لیوان
کره50 گرم
زعفرانبه مقدار لازم
آب1 لیوان
شکر1 و نیم لیوان
گلابنصف لیوان

طرز تهیه حلوای زعفرانی

مرحله اول (درست کردن شربت حلوا )

ابتدا آب و شکر را با هم مخلوط می کنیم روی حرارت ملایم گذاشته کمی که گذشت گلاب و زعفران را اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا شربت کمی غلیظ شود سپس از روی حرارت برداشته (نیاز به جوشیدن شربت نیست وگرنه حجم شربت کم شده و حلوا خشک می شود).

مرحله دوم ( تفت دادن آرد)

آرد را داخل تابه ریخته و شروع به تفت دادن می کنیم تا بوی خامی آرد گرفته شود حدود 30 دقیقه تقت بدید تا رنگ آرد تغییر کند هر چه بیشتر تفت بخورد حلوای بهتری خواهید داشت فقط حرارت موقع تفت دادن آرد خیلی کم باشد.

مرحله سوم ( اضافه کردن کره و روغن )

پس از اینکه آرد خوش رنگ شد و بوی خامی آن از بین رفت آرد را الک کرده سپس داخل تابه ریخته و به آن کره و روغن مایع را اضافه می کنیم تا به خورد حلوا بره سپس حرارت را کم کرده و شربت ولرم را کم کم به مخلوط آرد اضافه و مدام و سریع هم می زنیم تا آرد در شربت کاملا باز و یکدست شود.

مرحله آخر

به همزدن حلوا ادامه دهید تا حلوا روی حرارت ملایم شروع به جمع شدن کند و به حدی برسد که اگر ظرف را چپ و راست تکان دادید حلوا جمع و به راحتی حرکت کند. حلوا را در ظرف کشیده و یا ماسوره بزنید و با پودر نارگیل مغر پسته تزئین کنید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های حلوای زعفرانی

  • در هنگام تفت دادن آرد آن را بو کنید و یا بچشید اگر طعم خامی نداشت تفت دادن کافیه.
  • می توان 1 ق غذا خوری روغن جامد به روغن ها اضافه کرد.
  • نسبت به جنس آرد ها ممکن است شربت کمی بیشتر باشه پس حتما شربت را یک دفعه اضافه نکنید.

4.3/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: