کنافه یا کونفه یک دسر بسیار خوشمزه است که ریشه ای عربی در شهر نابلس فلسطین دارد. بیشتر شهرت این دسر بخاطر پنیر نابلسی می باشد البته امروزه کنافه در ترکیه و یونان و مصر بسیار رواج پیدا کرده. این دسر خوشمزه متشکل از رشته های کادایف همراه با لایه پنیر و مغز تهیه می شود. تهیه این دسر در منزل بسیار راحت می باشد. امروز در آشمزی یک کنافه استانبولی پنیری خوشمزه را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه کنافه پنیری

رشته کادایف350 گرم
کره200 گرم
پنیر موزارلا250 گرم
پودر گردونصف لیوان

مواد لازم برای تهیه شربت کنافه

شکر1 لیوان
آبنصف لیوان
عسل2 ق غذا خوری
زعفرانبه مقدار لازم

طرز تهیه کنافه پنیری

مرحله اول ( درست کردن شربت کنافه )

ابتدا شکر و آب را روی حرارت متوسط گذاشته تا شکر حل شود سپس عسل و زعفران دم کرده را بریزید و مقداری خیلی کمی پر لیمو بهش اضافه کنید و روی حرارت هم زده و زمان می دهیم تا شربت خوب غلیظ شود سپس از روی حرارت برداشته و به دلخواه گلاب و یا هل اضافه کنید و کنار گذاشته تا خنک شود.

مرحله دوم ( خرد کردن کادایف )

رشته های کادایف تازه را با غذاساز یا با یک چاقو تیز کمی خورد کنید (مثل سبزی) ریز ریز نکنید فقط در حد اینکه راحت با کره مخلوط شوند سپس، ته یه قالب 23 سانتی رو با کره خوب چرب کنید بزارید یخچال، رشته های کادایف را با کره آب شده خوب مخلوط کنید تا حسابی چرب شوند، رشته های کادایف را دو قسمت کنید یه قسمت بریزید داخل ته قالب چرب شده و با لیوان خوب رشته ها را منسجم کنید هر چقدر منسجم تر شود کنافه بهتری بدست می آورید سپس پنیر موزارلا را روی رشته ریخته دقت کنید چند سانتی از قالب فاصله داشته باشد چون در هنگام پخت، پنیر آب شده و اطراف کنافه می سوزد سپس مغز گردو را روی پنیر ریخته و مابقی رشته ها را روی پنیر می ریزیم و خوب منسجم می کنیم.

مرحله سوم ( پخت کنافه )

فر را از قبل با دمای 180 درجه گرم کنید سپس کنافه را بمدت 40 تا 50 دقیقه در دمای 180 درجه قرار داده سپس از فر خارج کرده و شهد سرد را روی کنافه داغ بریزید تا خوب شربت جذب کنافه شود پس از 2-3 دقیقه قالب را برگردانید و با پودر پسته تزئین کرده و داغ داغ همراه با چای میل نمایید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های کنافه

  • برای تهیه این دسر سعی کنید از رشته کادایف مرطوب استفاده کنید.
  • رشته کادایف با شعریه کاملا متفاوت است.
  • می توان قالب کنافه را از لوازم قنادی های تهیه کرد.
  • می توان از بادام پسته و یا هر مغزی که دوست دارید برای مواد میانی کنافه استفاده کنید.
  • موقع درست کردن شربت اصلا از قاشق فلزی استفاده نکنید.
  • این دسر را روی گاز می توان مثل کوکو سرخ کرد.
  • کنافه با بستنی نیز بسیار خوشمزه می شود.
5/5 - (3 امتیاز)

دسته بندی شده در: