گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده یکی از خوشمزه ترین غذا های فرانسوی می باشد که در مدل های مختلف با بادمجان و یا مرغ … تهیه می شود. گراتن ها در ظرف های با دیواره کوتاه که روی آن با پنیر پیتزا کاملا پوشانده شده و سطح آن بعد از پخت کاملا طلایی می باشد می گویند، گراتن با سوفله متفاوت می باشد، گراتن ها را با همان ظرف که پخته می شود سرو می کنند امروز در آشمزی گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده

سیب زمینی4 عدد
گوشت چرخ کرده350 گرم
قارچ10 عدد
رب1 ق غذا خوری
پیاز1 عدد
فلفل دلمه1 عدد
پنیر پیتزابه مقدار لازم
نمک، فلفل، زردچوبه، پودرسیر و آویشنبه مقدار لازم

مواد لازم برای تهیه سس بشامل

شیر1 لیوان
آرد1 ق غذا خوری
کره50 گرم
فلفل سیاه و پودر سیربه مقدار لازم

طرز تهیه گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده

مرحله اول ( آماده سازی سیب زمینی )

ابتدا سیب زمینی ها را شسسته و به ورقه های تقریبا نازک برش می دهیم، داخل یک قابلمه آب ریخته تا بجوش بیاد سپس سیب زمینی ها را داخل آبجوش ریخته و برای 7-10 دقیقه آنها را نیم پز می کنیم (می توان سیب زمینی ها را سرخ کرد در اون صورت گراتن چربی خواهید داشت) سیب زمینی ها را آبکش کرده و می گذاریم تا خنک شود.

گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده

مرحله دوم ( آماده سازی سس بشامل )

آرد را داخل تابه ریخته و روی حرارت ملایم خوب تفت می دهیم تا بوی خامی آرد گرفته شود ولی به هیچ عنوان آرد نباید تغییر رنگ دهد، کره را به تابه اضافه کرده و خوب تفت می دهیم تا کره و آرد به خوبی مخلوط شود، سپس شیر ولرم را به آرد و کره کم کم اضافه می کنیم و با همزن دستی یا قاشق مدام هم بزنید تا سس به غلظت مناسب برسد در حدی که رد قاشق روی سس بماند سپس در این مرحله نمک و فلفل و پودر سیر را به سس اضافه کرده و از روی حرارت بر می داریم.

مرحله سوم ( آماده سازی مواد گوشتی )

پیاز را نگینی خرد کرده و تفت می دهیم تا طلایی شود سپس گوشت چرخ کرده را اضافه می کنیم هم زده تا گوشت تغییر رنگ دهد سپس فلفل دلمه نگینی شده و قارچ ورقه شده و رب را افزوده و تفت می دهیم تا رب خوش رنگ شود و در آخر نمک و فلفل و آویشن و پودر سیر را می زنیم.

مرحله آخر

سپس یک ظرف پیرکس و یا چینی و نشکن انتخاب می کنیم و ته آن را کمی چرب می کنیم تا سیب زمینی به ته ظرف نچسبد. یک لایه سیب زمینی ورقه شده را کف پیرکس می چینیم و روی آن گوشت و قارچ و فلفل دلمه ای می ریزیم و با ته قاشق صاف می کنیم. سپس روی لایه گوشت ها، کمی سس بشامل به همراه پنیر پیتزا می ریزیم. دوباره به همین ترتیب لایه ها را تکرار می کنیم تا مواد ما تمام شوند و لایه آخر سیب زمینی باقی بماند. روی سیب زمینی لایه آخر را پر از پنیر پیتزا و کمی سس بشامل می کنیم سپس در فری که از قبل گرم کرده بودیم ظرف را بمدت 25 دقیقه قرار می دهیم و در آخر گریل را روشن کرده تا سطح گراتن طلایی شود و رویش را با جعفری تزئین کنید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های گراتن سیب زمینی و گوشت چرخ کرده

  • می توان مایه گراتن را داخل تابه نچسب با حرارت کم روی شعله پخش کن درست کرد.
  • سیب زمینی را بجای ورقه کردن می توان رنده کرد.
  • پس از خارج شدن از فر کمی صبر کنید تا خنک شده سپس سرو کنید.
4.5/5 - (8 امتیاز)

دسته بندی شده در: