کیک مافین شکلاتی یکی از انواع مافین ها می باشد که بسیار خوشمزه بوده و دستور راحتی دارد. مافین ها به دو دسته انگلیسی و آمریکایی تقسیم می شوند به مافین آمریکایی کیک فنجانی نیز گفته می شود و مافین انگلیسی در سایز کوچک تر و کم شیرین تر می باشد. در کشور های آمریکا و انگلیس مافین ها را در صبحانه با چای میل می کنند، امروز در آشمزی یک کیک مافین شکلاتی بسیار خوشمزه را آموزش می دهیم.

مواد لازم برای تهیه کیک مافین شکلاتی

آرد280 گرم
شکر سفید100 گرم
شکر قهوه ای90 گرم
تخم مرغ2 عدد
کره115 گرم
چیپس شکلاتییک پیمانه
آب گرم1/4 پیمانه
پودر کاکائو60 گرم
جوش شیرین1/2 ق چای خوری
باتر میلک1 پیمانه
بیکینگ پودر2ق چای خوری

طرز تهیه کیک مافین شکلاتی

مرحله اول ( تهیه باتر میلک )

ابتدا یک لیوان شیر را با 1 ق غذا خوری سرکه یا آبلیمو مخلوط کنید و هم زده و بمدت 15 دقیقه کنار بگذارید تا شیر حالت بریده بریده پیدا کند، شیر به مرور زمان به غلظت می رسد این مایع سفید رنگ غلیظ باتر ملیک است.

مرحله دوم ( آماده سازی مواد مافین )

آرد را با بیکینگ پودر و جوش شیرین مخلوط کرده و سه بار الک کنید سپس به آن شکر سفید و شکر قهوه ای و پودر کاکائو و چیپس شکلاتی را اضافه و مخلوط می کنیم، کره به دمای محیط رسیده را با تخم مرغ ها خوب با همزن بزنید تا کرم رنگ شود. در حین کار دور گیری کنید تا تمام کره مخلوط شود به تخم مرغ وانیل را اضافه کنید سپس باتر ملیک را به مخلوط آرد اضافه کرده و هم زده و با لیسک خوب بصورت دورانی فولد کنید و در آخر آب ولرم را اضافه کنید و دوباره با لیسک مخلوط می کنیم.

مرحله سوم ( پخت مافین های شکلاتی )

داخل قالب مافین کپسول های مخصوص بگذارید سپس از مواد مافین داخل آنها بریزید. توجه داشته باشید 2/3 قالب باید پر باشد سپس آن ها را در فر از قبل گرم شده بمدت 25 دقیقه بگذارید تا خوب پخته شود و با چای میل نمایید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های مافین شکلاتی

  • می توان این مافین ها را بصورت ساده درست کرد و پودر کاکائو را حذف کرد در این صورت 60 گرم آرد بیشتر اضافه کنید.
  • شکر حتما دانه ریز باشد.
  • اگر شکر قهوه ای در دسترس نداشتید شکر سفید دانه ریز را جایگزین کنید.
  • فر حتما از قبل با دمای 180 درجه گرم کنید.
  • برای تهیه این مافین با سولاردم پیش گرمایش را زده سپس روی سه پایه کوتاه و با استفاده از برنامه کانوکشن در دمای 160 درجه می پزیم.
  • مافین ها را بعد از اتمام زمان پخت با خلال دندان چک کنید اگر نیاز داشت بیشتر زمان بدهید.
4/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: