آش جو یکی از مقوی ترین و خوشمزه ترین آش ها می باشد که شباهت زیادی به آش کشک دارد. این آش در شهر های مختلف با گوشت یا سیرابی و بدون گوشت تهیه می شود می توان در این آش جو خوشمزه بلغور یا جو پرک نیز استفاده کرد، برای داشتن یک آش خوشمزه حتما حبوبات آن را بمدت 24 ساعت خیس کنید تا نفخ آن ها گرفته شود، امروز در آشمزی یک آش جو ساده را با هم یاد می گیریم.

مواد لازم برای تهیه آش جو

جو پوست کندهنصف پیمانه
پیاز2 عدد
لوبیا چیتی1/2 پیمانه
نخود1/2 پیمانه
عدس1/3 پیمانه
سبزی آش350 گرم
سیر3 حبه
پیاز داغ و سیر داغبه مقدار لازم برای تزئین آش
کشکبه مقدار لازم
نمک و فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه آش جو

مرحله اول ( پخت حبوبات )

ابتدا لوبیا و نخود را که از قبل خیس کرده و چندین بار آبش را عوض کردیم می گذاریم خوب پخته شود، جو را نیز بمدت 2 ساعت از قبل خیس کنید و در قابلمه ای ریخته و بمدت 1 الی 2 ساعت زمان بدهید تا خوب پخته شود و مراقب باشید تا هنگام پخت سر نرود.

مرحله دوم ( اضافه کردن سبزی آش)

در قابلمه جداگانه روغن ریخته و پیاز را خلالی خرد کرده و تفت می دهیم تا پیاز ها طلایی شود و زردچوبه می زنیم، سپس سیر را رنده کرده و با پیاز تفت می دهیم تا عطرش خارج شود، حبوبات پخته شده به همراه عدس و جو پخته شده را داخل قابلمه ریخته و روش آب جوش می ریزیم و می گذاریم آش مقداری لعاب بیندازد سپس در این مرحله سبزی آش که شامل (تره، گشنیز، جعفری، اسفناج و اگر فصل اسفناج نبود از برگ چغندر استفاده کنید) به آش اضافه کرده و در قابلمه را نمی گذاریم تا رنگ آش تیره نشود اجازه دهید تا آش لعاب انداخته و عدس نیز پخته شود.

مرحله آخر

نیم ساعت آخر پخت کشک را با مقداری آب جوش رقیق کرده و به آش جو اضافه می کنیم سپس نمک و فلفل سیاه افزوده و اجازه می دهیم برای نیم ساعت دیگر آش خوب جا بیفتاد وقتی آش لعاب انداخت آن را در ظرف سرو کشیده با پیاز داغ و سیر داغ تزئین کنید.

نوش جان

نکات و فوت و فن های آش جو

  • می توان از عصاره گوشت و یا آب قلم نیز استفاده کرد.
  • این مقدار آش جو برای 5 نفر مناسب است.
  • اگر سبزی آش در دسترس نداشتید سبزی خشک استفاده کنید.
  • جو را می توان با گوشت کوب برقی میکس کرد تا ریز تر شود.
  • برای لعاب بیشتر می توان مقداری جو پرک نیز استفاده کرد.
  • عدس چون زود پخته می شود نیاز به پخت از قبل ندارد.
  • برای لعاب بیشتر می توان نصف پیمانه برنج اضافه کرد.

4.1/5 - (15 امتیاز)

دسته بندی شده در: