سبزه شاهی یکی از سبزه های عید است که در زمان کوتاهی قابل تهیه است. شما می توایند این سبزه را روی کوزه، اسفنج و… تهیه کنید که در این دستور این سبزه روی کوزه تهیه شده است. شاید فکر کنید تهیه سبزه روی کوزه کار بسایر سخت و چالشی است اما با رعایت چند نکته اصلا این طور نیست. مناسب ترین زمان برای شروع به تهیه این سبزه از 20 اسفند می باشد. امروز در آشمزی طرز تهیه سبزه شاهی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه سبزه شاهی

بذر سبزی شاهی1 بسته
کوزه1عدد
آببه میزان لازم
پنبهبه میزان لازم

طرز تهیه سبزه شاهی

مرحله اول: پوشاندن کوزه با پنبه

ابتدا بذر سبزی شاهی را در یک کاسه بریزید و به آن مقداری آب بیفزایید و بزارید کنار تا خیس بخورد. در ادامه یک کوزه به شکل دلخواه را بردارید و پنبه ها را دور تا دور آن قرار داده و تمام کوزه را بپوشانید. با یک اسپری مقداری پنبه را مرطوب کنید.

مرحله دوم: قرار دادن شاهی ها روی کوزه و پنبه

بعد از 20 دقیقه که شاهی ها کمی خیس خورد با قاشق آن ها را روی پنبه بمالید و تمام سطح پنبه و کوزه را به آن آغشته کنید البته نباید زیر کوزه را شاهی بمالید. به اندازه 1/2 لیوان آب در کوزه بریزید تا رطوبت سبزه حفظ شود. همچنین توجه داشته باشید که بعد از سبز شدن سبزه می توایند کل کوزه را آب بریزید. در ادامه یک پلاستیک روشن روی آن بکشید و کمی آن را سوراخ کنید تا هوا وارد فضا شود.

مرحله سوم: سبز شدن شاهی ها

سبزه را در یک محیط گرم قرار دهید تا سریع تر رشد کند. تقریبا در روز دو بار باید با اسپری آن را آب پاشی کنید. وقتی شاهی ها سبز شد پلاستیک را از روی آن بردارید و اگر زمان زیادی تا عید باقی مانده آن را در یک محیط کمی سرد قرار دهید تا دیر تر رشد کند.

فوت و فن های طرز تهیه سبزه شاهی

  1. اگر پنبه در دسترس نبود می توانید به جای پوشاندن کوزه با پنبه از جوراب پارازین استفاده کنید.
  2. اگر زمان لازم برای تهیه این سبزه را داردی نیازی نیست بعد از تهیه سبزه آن را در پلاستیک قرار دهید.
  3. توجه داشته باشید که نباید خیلی این سبزه را اب پاشی کنید چون باعث ریزش بذر ها می شود.
  4. شما می توانید به جای بذر شاهی از بذر ریحان، شنبلیله و… نیز به همین روش استفاده کنید.
1/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: