ارزن پلو یکی از غذا هاتی گمنام هست که ممکن است خیلی مشهور نباشد اما خواص فوق العاده ای دارد که ارزش تهیه و پخت را دارد. از خواص ارزن می توان به سلامت قلب، کاهش خطر ابتلا به سرطان، سم زدایی از بدن و بسیاری از فواید دیگر است. این غذا همچنین برای افراد ورزشکار که به دلیل سلامتی و تناسب اندام و همچنین رشد عضلات خود هستند بسیار مناسب است. روش پخت و مواد آن بسیار آسان است. این غذا همچنین برای حفاظت و پیشگیری از دیابت و همچنین برای افراد مبتلا به آن بسیار مفید و ضروری است. امروز در آشمزی طرز تهیه ارزن پلو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه ارزن پلو

ارزن3 پیمانه
عدس3 پیمانه
کشمش و خرمابه مقدار لازم
دارچین و گلاببه مقدار لازم

مراحل طرز تهیه ارزن پلو

مرحله اول: آماده کردن مواد ارزن پلو

ارزن ها را پاک کرده و سنگ شور کنید. سنگ شور کردن یعنی شما ارزن را در یک ظرف بزرگ و جادار بشویید سپس در ظرف آب ریخته و با یک چرخشی و دورانی تکان دهید و در یک ظرف دیگر آن را خالی کرده آرام این کار را انجام دهید. با تکرار چند بار این جحرکت خاک و شن در ته ظرف باقی می ماند و دانه های ارزن جدا می شود. مقداری آب در قابلمه ریخته ارزن ها را به آن اضافه کرده و بازرید کمی بپزد. خیلی کمتر از دمپختک آب بریزید چون خمیری و نرم می شود. روغن را به آن اضافه کرده و نمک را هم بریزید وقتی آب آن خشک شد آن را دم بزارید. در آخر مقداری دارچین و گلاب برای خوش عطر شدن اضافه کنید.

مرحله دوم: ترکیب مواد ارزن پلو

وقتی ارزن دم کشید ارزن پلو شما آماده است و بنا به سلیقه می توانید آن را خالی یا با خرما کشمش و حتی نیمرو بر روی ارزن پلو میل نمایید. اگر از خرما و کشممش خواستید استفاده کنید طریقه مصرف آن هال به این صورت است که خرما را از هسته جدا کرده و در تابه بریزید تا کمی نرم شود سپس کشمش را از قبل پاک کرده و بگذارید در آب کمی خیس بخورد و نرم شود. کشمش را نیز به خرما اضافه کرده و با مقداری روغن تفت دهید در صورت علاقه می توانید از پیاز سرخ کرده نیز استفاده کنید.

فوت و فن های طرز تهیه ارزن پلو

  1. برای دم گذاشتن ارزن بهتر است از دم کنی استفاده کنید.
  2. حتما ارزن ها را خوب بشویید و سنگ شور کنید.
  3. این غذا را بنا به سلیقه خود می توانید با سالاد میل کنید و در تهیه آن از گوشت یا مرغ هم می توانید استفاده کنید.
  4. می توانید عدس را از دستور پخت حذف کنید.
4.4/5 - (9 امتیاز)

دسته بندی شده در: