دمپختک با نیمرو غذایی ساده و آسان و همچنین خوشمزه است. این غذا یکی از غذا های اصیل ایرانی است که با ترشی یا سالاد طعم فوق العاده ای دارد. این غذای خوشمزه شباهت زیادی به استانبولی نیز دارد. دمپختک انواع زیادی مانند دمپختک گوجه، شوید، باقالی، مرغ و گوشت استفاده می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه دمپختک با نیمرو را به شما آموزش خواهیم داد.

مواد لازم برای طرز تهیه دمپختک با نیمرو

لپه باقالی200 گرم
پیاز3 عدد
برنج3 پیمانه
کره یا روغن مایع100 گرم
زردچوبهبه مقدار لازم
تخم مرغ3 عدد

مراحل طرز تهیه دمپختک با نیمرو

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

باقالی را پاک کرده و یک ساعت قبل از پخت خیس کنید. برنج را نیز پاک کرده و چند بار با آب بشویید سپس مقداری آب در آن بزارید تا خیس بخورد. پیاز ها را پوست کرده و خرد کنید سپس در تابه مقداری روغن ریخته و پیاز ها را داخل آن قرار داده و کمی تفت دهید تا سبک و طلایی شود. اگر می خواهید ته دیگ سیب زمینی داشته باشید سیب زمینی را پوست کنده و ورقه ورقه خرد کنید سپس کمی نمک به آن بزنید.

مرحله دوم: ترکیب کردن و پخت

باقالی ها را به پیاز سرخ شده اضافه می کنیم. برنج را روی شعله می گذاریم تا جوش بیاید. اگر می خواهید ته دیگ سیب زمینی دشته باشد باید برنج رات آبکش کنید. برای آبکش کردن وقتی برنج جوش آمد آن را در آبکش ریخته و زیر شیر آب سرد قرار دهید. در ته قابلمه مقداری روغن ریخته و ته قابلمه را چرب کنید سپس سیب زمینی ها را در ته آن بچینید سپس برنج را در روی سیب زمینی ها ریخته و بزارید بپزد. نصف قاشق زردچوبه را نیز به آن اضافه می کنیم. وقتی برنج جوش آمد پیاز و باقالی ها را نیز به برنج اضافه می کنیم. در این مرحله باید صبر کنیم تا برنج دم بکشد در این تایم می توانیم سالاد آماده کنیم یا همین طور تخم مرغ ها را در تابه که روغن سرخ کردنی گرم شده دارد ریخته تا تخم مرغ ها نیمرو شود.

فوت و فن های طرز تهیه دمپختک با نیمرو

  1. می توانید این غذا را با تخم مرغ میل کنید. همینطور می توانید با سالاد یا ترشی میل کنید.
  2. وقتی برنج جوش آمد برای دم کردن آن بهتر است یک پارچه را روی درب قابلمه بپیچید یا از دمکنی استفاده کنید تا برنج بهتر دم بکشد.
3/5 - (2 امتیاز)

دسته بندی شده در: