نان چایی قزوین یکی از شیرینی های پر طرفدار قزوین می باشد . از شیرینی نان چایی قزوین در بیشتر مجالس شادی و سوگواری نیز استفاده می شود. همین طور در بسیاری از جلسات رسمی برای پذیرایی، شیرینی نان چایی را در نظر می گیرند. شیرینی نان چایی یک میان وعده عالی به همراه یک فنجان چایی به شما مخاطبان عزیز که در هر کجای ایران می باشید پیشنهاد می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه نان چای قزوین با پیمانه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی نان چایی قزوین با پیمانه:

تخم مرغ3 عدد
پودر قند1 لیوان
روغن نیم جامد1 لیوان
ماست1 لیوان
زعفران دم کرده2 ق غذا خوری
پودر هل1 قاشق چای خوری
بکینگ پودرنصف قاشق چای خوری
آردبه میزان لازم

مواد لازم برای رومال:

تخم مرغ1 عدد
شکر1 قاشق مربا خوری
زعفران2 قاشق مربا خوری
کنجد و یا پودر پستهبه میزان لازم

طرز تهیه شیرینی نان چایی قزوین ساده و خوشمزه:

مرحله اول: آماده سازی روغن و پودر قند

در یک ظرف گود پودر قند را 1 مرتبه الک کنید و روغن را در ظرفی دیگر آب کنید و به پودر قند اضافه کنید و به کمک دست باهم مخلوط شان کنید تا گرمای روغن پودر قند را در روغن حل کند.

مرحله دوم: آماده سازی ماست و بکینگ پودر

بیکینگ پودر را به ماست اضافه اضافه کنید و زمان دهید تا عمل بیاید. سپس به ترکیب روغن و پودر قند اضافه کنید و خوب باهم مخلوط کنید.

مرحله سوم: آماده سازی تخم مرغ

در یک ظرف دیگر تخم مرغ را شکسته 2 عدد زرده و یک عدد تخم مرغ کامل را با همزن بزنید تا از لختگی در بیاید. سپس پودر هل را به همراه زعفران دم کرده مخلوط کنید و به ترکیب آماده شده نان چایی اضافه کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی پایانی

حالا که تمامی مواد به خورد هم رفت و با هم ترکیب شد آرد را پس از الک کردن، کم کم به مواد آماده شده شیرینی نان چایی اضافه کنید تا خمیر به دست نچسبد و یک خمیر نرم و لطیفی را بدست بیاید. روی میز کار آرد پاشی کنید و به کمک وردنه و کیسه فریزر خمیر را به قطر نیم سانتی متر باز می کنید. قالب را در آرد می بزنید و بعد بر روی خمیر قالب بزنید. در سینی آلمینومی یا چدنی (از سینی خود فر استفاده نمی کنید) بچینید. مواد لازم که برای رومال در دستور داده شده را باهم مخلوط کنید و به وسیله قلمو مخصوص قنادی بر روی شیرینی نان چایی آماده شده رومال بزنید و با کنجد و پودر پسته تزئین کنید. مدت زمان پخت 15 -20 دقیقه با حرارت 150 -200 درجه سانتی گراد. پس از پخت، شیرینی نان چائی شما آماده است. می توانید به همراه نوشیدنی گرم نوش جان فرمائید.

نکات کلیدی در تهیه پخت شیرینی نان چای قزوین

  1. برای خوش رنگ تر شدن روی شیرینی نان چائی می توانید چند دقیقه گریل کنید روی سطح نان چایی را تا سرخ شود.
  2. این مقدار اندازه 30-35 عدد به شما شیرینی نان چایی می دهد.
  3. برای تزئین می توانید از کنجد یا پودر پسته را استفاده کنید.
  4. زعفران را می توانید از مواد داخل نان چایی حذف کنید و فقط در رومال استفاده کنید
  5. در مدت پخت حتما هر 15 دقیقه در فر را باز کنید و سینی فر را بچرخانید.
  6. وقتی شیرینی نان چایی پخته شود بدون نیاز به بلند کردن شیرینی می توانید متوجه پخته شدن شیرینی نان چایی بشوید چون رنگش تغییر می کند.
3.2/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: