آش دوغ قزوین یکی از آش های سنتی قزوین است که در هوای سرد می توانید آن را تهیه و از آن لذت ببرید. از این آش خوشمزه به عنوان پیش غذا نیز می توانید در مهمانی های خود استفاده کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه آش دوغ قزوین را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه آش دوغ قزوین

لوبیا چیتی1 پیمانه
نخود1/2 پیمانه
لوبیا قرمز1/2 پیمانه
برنج1 و 1/2 پیمانه
سبزی آش750 گرم
پیاز داغ1 پیمانه
سیر داغ1/2 پیمانه
نعنا داغ1/2 پیمانه
پودر آویشن1 ق مربا خوری
سیر4 تا 5 حبه
نمک، فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم
آب قلم1 لیتر
دوغبه میزان لازم

طرز تهیه آش دوغ قزوین

مرحله اول: پخت حبوبات

حبوبات را از شب قبل پاک کنید و با آب بشورید و در کاسه به همراه آب قرار دهید تا به مدت یک شب خیس بخورد و نفخ آن گرفته شود. در ادامه حبوبات را در قابلمه بریزید و روی گاز قرار دهید تا حبوبات بپزد.

مرحله دوم: اضافه کردن برنج

در قابلمه به اندازه یک لیتر آب بریزد و روی گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید سپس حبوبات پخته شده را اضافه کنید. سپس آب قلم را اضافه کنید و در ادامه برنج خیس خورده را نیز بیفزایید و بزارید مواد آش بپزد.

مرحله سوم: اضافه کردن ادویه ها

زمانی که آش شروع به جوشیدن کرد نعنا داغ، پیاز داغ و آویشن را اضافه کنید و هم بزنید. در ادامه سیر داغ ادویه های گفته شده را اضافه کنید. سبزی های آش را پاک کنید و با آب بشورید سپس خرد کرده و به آش اضافه کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن دوغ به آش

سیر را پوست کرده و به آش اضافه کنید و بعد از مدت زمان کوتاهی آش را از روی گاز بردارید و صبر کنید تا کمی از دما بیفتد. دوغ را به همراه مقدرای آب ترکیب کنید و هم بزنید سپس به آش اضافه کرده و نوش جان کنید.

فوت و فن های طرز تهیه آش دوغ قزوین

  1. سبزی آش در تهیه این آش شامل تره و جعفری و اسفناج است که اگر از مقداری بیشتری جعفری استفاده کنید آش شما خوشمزه تر خواهد شد.
  2. برای اینکه رنگ آش شما خوب بماند در حین خیساندن لوبیا آب آن را چند بار عوض کنید.
  3. اگر دوغ در دسترس نبود می توایند از ماست چکیده نیز استفاده کنید.
1/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: