شلکینه کردی یا شلکه کردی یکی از نان های محلی کردستان و سنندج است که طعمی متفاوت از سایر نان ها دارد. شما می توانید از این نان خوش طعم در وعده صبحانه یا به عنوان عصرانه همراه سایر مواد استفاده کنید. این نان بافتی نرم و لطیف دارد و خیلی متنوع تر از سایر نان ها است و حتما باید یک بار آن را امتحان کنید. امروز در آشمزی طزر تهیه شلکینه را به شما آموزس خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شلکه کردی

تخم مرغ5 عدد
شیر2 و 1/2 لیوان
آرد گندم3 لیوان
شکربه میزان لازم
بکینگ پودر1 ق مربا خوری
زعفرانبه مقدار دلخواه
کره محلیمقداری

طرز تهیه شلکه کردی

مرحله اول: هم زدن شیر و تخم مرغ

شیر را در یک کاسه بریزید سپس تخم مرغ ها را در کاسه بشکنید و با همزن برقی مواد را به خوبی ترکیب کنید. ارد را در یک ظرف بریزید و به آن بکینگ پودر بیفزایید و مواد را در الک ریخته و روی مواد ترکیب شده الک کنید و هم بزنید.

مرحله دوم:اضافه کردن سایر مواد لازم برای تهیه اشکینه

زعفران دم کرده را نیز به مواد اضافه کرده خوب هم بزنید. در ادامه کره را در یک قابلمه کوچک ریخته و روی دمای ملایم حرارت دهید تا ذوب شود. مقداری صبر کنید تا کره خنک شود سپس به مواد اضافه کنید. تابه را روی گاز قرار دهید و کف آن را مقداری چرب کنید.

مرحله سوم: پخت نان

گاز را روشن کرده و روی دمای متعادل قرار دهید. مایه را کمی هم بزنید سپس با ملاقه مقداری از مواد را در تابه بریزید. تابه را به شکل دورانی حرکت دهید تا مواد در تمام تابه پخش شود. وقتی یک طرف پخت و با قاشق لبه ها را تکان دادید و به خوبی برگردانده شد آن را برگردانید تا طرف دیگر نیز بپزد. به همین ترتیب تمام مواد را ریخته و نان ها را بپزید.

فوت و فن های طرز تهیه شلکینه کردی

  1. شکر و زعفران را می توانید حذف کنید اما برای طعم دار شدن خوب است از آن ها استفاده کنید.
  2. برای پخت نان نیاز نیست از مقدار زیادی روغن استفاده کنید و همین که تابه کمی چرب باشد کافی است.
  3. اگر کره محلی در دسترس نبود می توانید از کره معمولی پاستوریزه استفاده کنید اما کره محلی عطر و طعمی بیشتری به نان شما می دهد.
Rate this post

دسته بندی شده در: