خورش خرفه یکی از خورش های متفاوت و جدید است که شما می توانید به راحتی آن را در خانه تهیه کنید. خرفه یک سبزی تابستانی است که دارای خواص بسیار زیادی است و می توانید با آن یک خورشت خوشمزه تهیه کنید. این خورش تقریبا شبیه به خورش سبزی است با این تفاوت که در تهیه آن از خرفه نیز استفاده می شود. شما می توانید اگر گیاهخوار هستید این خورش را بدون گوشت یا مرغ تهیه و میل کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه خورش خرفه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه خورش خرفه

خرفه750 گرم
گشنیز300 گرم
مرغ یا گوشت خورشتی500 گرم
لوبیا چشم بلبلی1/2 پیمانه
لیمو عمانی2 تا 3 عدد
سیر1 بوته
فلفل قرمز یا فلفل عنابی1 تا 2 عدد
پیاز بزرگ1 عدد
رب گوجه فرنگی1 ق غذا خوری
شنبلیله خشک1 تا 2 ق غذا خوری
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه خورش خرفه

مرحله اول: تفت دادن خرفه و گشنیز

ابتدا خرفه را تهیه و پاک کنید سپس با خوب بشورید و روی یک دستمال پهن کنید تا خشک شود. با چاقو خرفه ها را خرد کنید و در یک قابلمه بریزید و تفت دهید تا سبک شود سپس روغن را اضافه کنید و کمی تفت دهید. گشنیز را نیز خوب خرد کنید و همراه مقداری روغن در تابه سرخ کنید و به خرفه های تفت داده شده در قابلمه اضافه کنید.

مرحله دوم: پخت خورشت

پیاز را پوست کنید و با چاقو خرد کنید سپس در یک تابه به همراه روغن بریزید و پیاز را سرخ کنید سپس به آن زردچوبه اضافه کنید و هم بزنید. مرغ یا گوشت تکه شده یا خورشتی را اضافه کنید و هم بزنید. در ادامه مواد را به قابلمه اضافه کنید و مقداری آب نیز به قابلمه اضافه کنید.

مرحله سوم: پخت لوبیا چشم بلبلی

درب قابلمه را ببندید و بزایرد مقدرای مواد بپزد. لوبیا چشم بلبلی را نیز پاک کنید و بشورید سپس با مقدرای آب در قابلمه بریزید تا بپزد و بعد از پخت به مواد خورشت اضافه کنید. سیر را پوست کنید و به همراه فلفل با گوشکوب له کنید سپس به قابلمه اضافه کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن سایر مواد به خورش خرفه

رب گوجه فرنگی را همراه مقداری روغن در تابه بریزید و مقداری سرخ کنید سپس به خورشت اضافه کنید. لیمو عمانی را نیز به همراه نمک و سایر ادویه ها اضافه کنید و بعد از مدتی که تمام مواد خوب پخت و خورشت جا افتاد گاز را خاموش کنید.

فوت و فن های طرز تهیه خورشت خرفه

  1. توجه داشته باشید که برای تهیه این خورشت بهتر است از قسمت های گوشتی و پهن خرفه استفاده کنید و در هنگام خرد کردن خیلی خرفه ها را ریز نکنید چون در هنگام پخت باعث لزج شدن خورش می شود.
  2. پودر شنبلیله را بیش از مقدار گفته شده اضافه نکنید چون باعث تلخ شدن خورشت می شود.
  3. به جای لیمو عمانی می توانید از آبلیمو یا آب نارنج نیز برای طعم دار کردن خورش استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: