نان سیب زمینی یکی از انواع نان های پفکی و خوشمزه اغست که در آن همانطور که از نامش پیداست از سیب زمینی استفاده می شود. این نان را برای صبحانه و نهار و حتی شام هم می توان استفاده کرد. برای وعده نهار می توانید از این استفاده کرده و به طور مخصوص برای پخت کوکو سبزی و دیگر کوکو ها استفاده کنید حتی می توانید لای آن را با پوره سیب زمینی پر کرده و یک عصرانه خوشمزه داشته باشید یا می توانید به این صورت که مواد کوکو را در لای نان سیب زمینی پیچیده و برای مدت زمان کمی آن را در فر یا یا تابه قرار داده تا کمی خشک شود و کوکوها به نان بچسبد. این نان کالری بسیار پایینی دارد و منبع پروتئن گیاهی به شمار می رود از این جهت برای رژیم غذایی ورزشکاران و کسانی که به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت می دهند گزینه جذابی است. امروز در آشمزی طرز تهیه نان سیب زمینی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه نان سیب زمینی

شیر2 پیمانه
شکر1 ق غذاخوری
روغن مایع2 ق غذاخوری
خمیر مایه1 ق غذاخوری
نمک1 ق چای خوری
آرد سفید5 و 1/2 لیوان
سیب زمینی5 عدد
پنیر پیتزا1/2 پیمانه
شیر2 ق غذاخوری
نمک ادویه و سبزی معطربه مقدار لازم
زرده تخم مرغ1 عدد
سرکه1 ق چای خوری
روغن مایع2 ق غذا خوری
سیاه دانه یا کنجدبه مقدار دلخواه

مراحل طرز تهیه نان سیب زمینی

مرحله اول: آماده کردن خمیر و مواد لازم

شیر را از قبل از یخچال در آورید و بگذارید هم دمای محیط شود اگر باز هم یرد بود آن را با حرارت ولرم کنید. شیر را در ظرفی ریخته و سپس شکر را هم به آن اضافه کنید کمی هم بزنید. روغن مایع و خمیر مایه را نیز به مواد اضافه کرده مجددا هم بزنید. در ظرفی دیگر آرد سفید را الک کرده و نمک را به آن اضافه کنید و با هم به خوبی ترکیب کنید به مدت 10 دقیق با دست به خوبی ورز دهید و در دستتان با آن بازی کنید. خمیر درست شده را کمی روغن به بزنید و روی آن را با کیسه یا پارچه بپوشانید و کنار گذاشته تا به مدت 40 د قیقه استراحت کند و حجمش چند برابر شود.

مرحله دوم: طرز تهیه مواد میانی نان سیب زمینی

برای مواد میانی می توانید از هر چیز دیکری به جای پوره سیب زمینی استفاده اما در این جا مواد میانی را برای مثال پوره سیب زمینی در نظر گرفته و روش تهیه آن را می گوییم. سیب زمینی ها را پوست کنید و با چاقو برش های تقریبا ریز بزنید و مقداری hب در ظرف ریخته سیب زمینی ها را اضافه کرده و نمک بزنید بعد از مدتی با دستمال آب آن را گرفته و در تابه روغن بریزید. سیب زمینی ها را در تابه قرار داده تا پخته شود. سیب زمینی ها را با میکسر پوره کنید. پنیر پیتزا ادویه و نمک و شیر و مقداری نمک را اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن مواد میانی به خمیر

در این مرحله خمیر از قبل استراحت داده شده را شکل بدید و به چند قسمت تقسیم کنید سپس با وردنه هر قسمت را پهن کرده وقتی به خوبی پهن شد از مواد میانی برداشته و با قاشق به مرکز آن اضافه کرده و مواد را پخش کنید یا می توانید بعد از اضافه کردن پوره به خمیر با وردنه آن را پخش کنید.

مرحله سوم: پخت نان سیب زمینی و تهیه رومال

اگر از فر برای پخت استفاده می کنید کاغذ روغنی در کف آن قرار دهیه یا می توانید با روغن کمی چرب کنید. اگر از تابه استفاده می کنید باید تابه دو طرفه باشد و واشر های آن را در آورده و حتما از دمکنی استفاده کنید. خمیر ها را در سینی یا تابه چیده و رومال را تهیه و به آن اضافه کنید. برای تهیه رومال زرده تخم مرغ را با سرکه و روغن مایع مخلوط کرده و با قاشق روی خمیر ها بمالید. با انگشت ها خود کمی روی نان را فشار دهید. 10 دقیقه صبر کنید سپس در فر از قبل گرم شده به مدت 20دقیقه و دمای 180 درجه بزارید تا پخته شود.

فوت و فن های طرز تهیه نان سیب زمینی

  1. برای تزیین در صورت سلیقه می توانید قبل از قرار دادن در فر کممی سیاه دانه یا کنجد به روی خمیر ها بپاشید.
  2. ورز دادن و استراحت دادن خمیر خیلی مهم است پس حتما آن را انجام دهید.
Rate this post

دسته بندی شده در: