ادویه پلو یکی از غذاهای اصیل ایرانی با اصالتی مربوط به شهر تبریز می باشد. اگر تا امروز فکر می کردید غذای معروف تبریز کوفته است باید گفت که ادویه پلو یکی از غذاهای معروف تبریز است که برای میهمانی ها تهیه و سرو می شود. ادویه پلو را در کنار مرغ و یا گوشت می توان سرو کرد که به ذائقه شما بستگی دارد. امروز قصد داریم تا طرز تهیه ادویه پلو با گوشت تبریزی را به شما آموزش دهیم پس با آشمزی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز جهت تهیه ادویه پلو:

برنج4 پیمانه
گوشت500 گرم
پیاز1 عدد
زعفران دم کردهبه میزان لازم
کره100 گرم
روغنبه میزان لازم
سیب زمینی2 عدد
نمک، فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

مواد اولیه مورد نیاز برای ادویه پلویی:

پودر دارچین4 قاشق غذا خوری
پودر زیره2 قاشق غذا خوریض
پودر هل1 قاشق غذا خوری
پودر جز هندی1 قاشق غذا خوری
پودر گل سرخ6 قاشق غذا خوری
فلفل سیاه1/2 قاشق چایخوری
تخم گشنیر1/2 قاشق چایخوری

طرز تهیه ادویه پلو با گوشت تبریزی:

مرحله اول پخت گوشت:

ابتدا پیاز را پوست گرفته به صورت خلالی برش می دهیم و داخل قابلمه مناسبی ریخته و به همراه روغن خوب تفت می دهیم تا خوب طلایی شود سپس گوشت را به پیاز داغ افزوده و خوب تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند سپس فلفل و زردچوبه را می افزاییم و در نهایت روی گوشت آب جوش می ریزیم و زمان می دهیم تا به آرامی مغز پخت شده و عصاره آن غلیظ شود.

مرحله دوم آماده سازی ادویه پلویی:

برای این منظور همه ادویه ها را آماده کرده و تا حد امکان در زمان استفاده ادویه ها را آسیاب کنید. حالا همه ادویه ها را با هم مخلوط می کنیم و آماده می گذاریم.

مرحله سوم آماده سازی برنج:

برنج را پیمانه زده و به مدت 2 ساعت داخل آب و نمک خیس می کنیم. حالا داخل قابلمه مناسبی آب می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا به جوش آید بعد آب برنج را خالی کرده و برنج را به آب در حال جوش می افزاییم و بعد از اینکه برنج به سطح آب آمد آن را آبکش کرده و روی آن آب جوش می ریزیزم.

مرحله چهارم دم کردن برنج:

سیب زمینی ها را پوست گرفته و برش حلقه ای می زنیم داخل قابلمه مناسبی کمی روغن ریخته و سیب زمینی ها را کف قابلمه چیده و به آنها نمک می زنیم سپس به شکل لایه ای برنج و ادویه را داخل قابلمه می ریزیم تا برنج تمام شود بعد دم کنی گذاشته و برنج را دم می گذاریم.

مرحله پنجم افزودن کره:

کره را ذوب کرده و کمی زعفران به آن افزوده و روی برنج در حال دم شدن می ریزیم و حدودا 45 دقیقه زمان می دهیم تا کاملا دم بکشد.

مرحله ششم آماده سازی برای سرو:

به گوشت پخته و جا افتاده زعفران و نمک می افزاییم و آماده می گذاریم. ادویه پلو که آماده است را داخل دیس زیبایی ریخته و با گوشت و ته دیگ سیب زمینی کار را تمام کنید و نوش جانتان.

نکات و فوت و فن تهیه ادویه پلو تبریزی:

  1. بهتر است برای این غذا از برنج ایرانی استفاده شود.
  2. می توانید مرغ را هم به همین روش برای سرو کنار ادویه پلو تهیه کنید.
  3. اگر به ادویه خاصی حساسیت دارید می توانید آن را حذف کنید.
  4. این غذا طبعی گرم دارد و بسیار برای سلامتی مفید می باشد.
3.7/5 - (4 امتیاز)

دسته بندی شده در: