شیره خرمالو یکی از انواع شیره هایی است که با استفاده از خرمالو تهیه می شود و دارای خواص بسیار زیادی است که می توان به سلامت قلب، تقویت سیستم ایمنی و سایر موارد اشاره کرد. شما می توانید با استفاده از این شیره حلوا درست کنید یا می توانید از آن به همراه نان در وعده صبحانه استفاده کنید. شما می توانید از این شیره در تهیه کیک نیز به جای شکر استفاده کنید. شیره خرمالو دارای مواد مغذی زیادی است و در فصل زمستان باعث گرم شدن بدن می شود. امروز در آشمزی طرز تهیه شیره خرمالو را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شیره خرمالو

خرمالو4 کیلو
آب جوش5 لیوان

طرز تهیه شیره خرمالو

مرحله اول: آماده کردن خرمالو ها و پوره کردن آن

ابتدا خرمالو ها را با آب بشورید سپس قسمت سبز رنگ سر خرمالو ها را جدا کنید و در ادامه با چاقو خرمالو ها را نصف کنید و با قاشق قسمت نرم آن را جدا کرده و در یک قابلمه بریزید. با استفاده از گوشکوب برقی یا غذاساز خرمالو ها را پوره کنید تا نرم شوند.

مرحله دوم: پخت خرمالو ها

در یک کتری یا قابلمه به اندازه تقریبا 5 لیوان آب بریزید و روی گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید سپس آب جوش را به قابلمه ای که پوره خرمالو ها را ریخته اید اضافه کنید و قابلمه را روی گاز قرار دهید تا به مدت نیم ساعت خرمالو ها بپزد.

مرحله سوم: جوشیدن عصاره خرمالو ها

در این مرحله خرمالو ها را در یک سافی یا یک پارچه تمیز بریزید و از آن رد کنید و آب بدست آمده را در قابلمه بریزید و دوباره روی گاز قرار دهید و صبر کنید تا بجوشد و به غلظت دلخواه برسد سپس گاز را خاموش کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شیره خرمالو

  1. مقدار آب جوش گفته شده تقریبی است و می توانید مقدار آن را کم یا زیاد کنید چون باید غلظت شیره شما متوسط باشد.
  2. برای اینکه شیره شما شفاف و روشن باشد در هنگام جوشیدن آب خرمالو کف روی آن را بردارید.
  3. مدت زمان تقربی برای به غلظت رسیدن عصاره خرمالو ها 30 دقیقه تا1 ساعت است.
  4. اگر از خرمالو های نرم و رسیده تر استفاده کنید بهتر است چون باعث شیرین تر شدن شیره شما می شود.
  5. برای اینکه شیره سر نرود در هنگام پخت زیر گاز را روی حرارت ملایم قرار دهید.
Rate this post

دسته بندی شده در: