خشکابیج که نام دیگر آن باقلا وابیج است یکی از غذاهای اصیل مازندارنی است که در تهیه آن از باقالی، سیر و تخم مرغ استفاده می شود که مانند تمام غذاهای گیلانی طعمی بینظیر دارد. طعم و عطر سیر این غذا را از سایر غذاها متمایز می کند و حتما باید یک بار آن را بپزید. از خوص باقالی می توان به تقویت استخوان ها، حفظ سلامت قلب و باقی موارد اشاره کرد البته استفاده زیاد از باقالی باعث کم خونی می شود. اگر گیاهخوار هستید می توانید خشکابیج را بدون تخم مرغ تهیه کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه خشکابیج را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

موادلازم برای طرز تهیه خشکابیج

باقالی مازندرانی500 گرم
سیر10 حبه
شوید1 دسته
تخم مرغ4 عدد
آب1 لیوان
زردچوبه1 ق غذا خوری
نمک و فلفلبه میزان لازم

طرز تهیه خشکابیج

مرحله اول: آماده کردن باقالی ها

ابتدا باقالی ها را تهیه کنید سپس از پوست جدا کنید و درادامه با چاقو یک برش در باقالی ایجاد کنید و پوست دوم آن را نیز جدا کنید. سیر را پوست کنید و با رنده خرد کنید و درادامه در یک قابلبمه روغن بریزد و سیر ار به آن اضافه کنید و وقتی کمی تفت داده شد زردچوبه را اضافه کنید.

مرحله دوم: خرد کردن شوید ها

در این مرحله شوید را پاک کنید و با آب بشورید سپس با چاقو خرد کنید. بعد از مدتی باقالی را به قابلمه اضافه کنید و تفت دهید سپس آب را به آن اضافه کنید در ادامه شوید را اضافه کنید و درب قابلمه را ببندید و صبر کنید تا آب آن کمی کشیده شود.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ ها

نمک را به خشکابیج اضافه کنید و در ادامه تخم مرغ را در قابلمه بشکنید و بعد از مدتی گاز را خاموش کنید. فلفل را روی تخم مرغ ها بریزید و در ظرف سرو بریزد و با نان یا برنج یا به صورت خالی میل کنید.

فوت و فن های طرز تهیه خشکابیج

  1. شما می توانید اگر شوید تازه در دسترس نبود از شوید خشک شده نیز استفاده کنید.
  2. برای عطر و طعم بیشتر خشکابیج می توانید از مقداری نعنا داغ نیز استفاده کنید.
  3. به جای باقالی می توانید از لوبیا چشم بلبلی خیس و پوست گرفته شده نیز استفاده کنید.
  4. اگر مقدار سیر را بیشتر کنید باعث خوشمزه تر شدن خشکابیج شما می شود که البته سلیقه ای است.
Rate this post

دسته بندی شده در: