در آشمزی با شما همراهان عزیز هستیم برای پخت نان ترکی به نام نان پیده. نان پیده یکی از نان های معروف شهر ترکیه است که ظاهرش بسیار شبیه به نان بربری ما ایرانیان می باشد. برای تهیه این نان ترکی خوشمزه نیازی نیست که تا ترکیه بروید و می توانید با طرز تهیه ای که آشمزی برای شما همراهان عزیز آماده کرده است نان پیده ترکیه ای بپزید. از نان پیده در ترکیه بیشتر در ماه رمضان استفاده میشود و در ترکیه نانواها برای وقت افطار نان پیده را آماده می کنند. اما نان برای ما ایرانیان یک عضو جدایی ناپذیر از سر سفره هایمان است و از انواع نان های جدید نیز استقبال می کنیم تا مزه اش را با نان های سنتی خود مقایسه کنیم. با اینکه نان پیده ظاهری شبیه به نان بربری دارد اما ناگفته نماند که نان بربری مزه ای دارد که دیگر نان ها ندارند. اما در این احوالات کرونایی بهتر است در منزل بمانید و نان پیده ترکی را که آشمزی برای شما آماده کرده است را تهیه بفرمائید. البته طرز تهیه نان پیده، نان پایه است و شما می توانید با جایگزین کردن آرد نان بربری و سنگک در منزل هر نانی را که می خواهید تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه نان پیده ترکی

آرد2 لیوان
خمیر مایع1 قاشق غذا خوری
شکر1 قاشق غذا خوری
آب ولرم1 لیوان
تخم مرغ2 عدد
روغن مایع1 فنجان

مواد لازم برای رومال

تخم مرغ1 عدد
ماست1 قاشق غذا خوری
زعفران دم کرده1 استکان
کنجد ویا سیاه دانهبه میزان لازم

طرز تهیه نان پیده رمضان

طرز تهیه نان پیده ترکی

مرحله اول: خمیر مایع

در یک کاسه آب ولرم را به همراه خمیر مایع و شکر بریزید و هم بزنید. زمان دهید تا خمیر مایع عمل کند و پف کند.

مرحله دوم: آرد

آرد را الک کرده و در یک کاسه بزرگ بریزید.

مرحله سوم: تخم مرغ

تخم مرغ ها را در آرد شکسته و روغن را نیز در آرد اضافه کرده و خوب با هم مخلوط کنید و خمیر مایع عمل آمده را به ترکیب خمیر نان پیده اضافه کنید و خوب هم بزنید. ورز دهید تا یک خمیر لطیف بدست آید.

مرحله چهارم: استراحت دادن

خمیر نان پیده را در ظرف گذاشته و روی ظرف را با دستمال نخی بپوشانید و به مدت 1 ساعت در محیط آشپزخانه استراحت بدهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله پنجم: پخت نان پیده ترکیه

ابتدا فر را روشن کرده و روی حرارت 150-200 درجه سانتی گراد قرار دهید تا به مدت 10 دقیقه فر گرم شود.

بعد از 1 ساعت که از استراحت خمیر گذشت؛ خمیر را دوباره کمی ورز دهید و چانه های کوچک بگیرید. هر چانه نان پیده را با وردنه و یا با کمک انگشتان در کف دست باز کرده و فرم دهید و با کارد آشپزخانه و یا مهر، بر روی نان پیده را طرح بیندازید. مواد رومال را با هم مخلوط کرده و با برس قنادی بر روی نان پیده را رومال بزنید و سیاه دانه و یا کنجد بپاشید.

نان پیده را در سینی ای که چرب شده و یا کاغذ روغنی انداخته اید بگذارید و در فر به مدت 15-20 دقیقه زمان پخته شدن و گریل شدن بدهید.

مرحله ششم: پایان کار

بعد از پخته شدن، نان پیده شما آماده است. می توانید از نان پیده در کنار انواع غذاهای لقمه ای و یا آش و سوپ ها و یا هر نوعی که خودتان دوست دارید از نان پیده استفاده کرده و نوش جان فرمائید.

طرز تهیه نان پیده ترکی

نکات طلایی در مورد تهیه نان پیده

  1. برای تهیه نان پیده مواد لازم را در محیط آشپزخانه قرار دهید تا به دمای محیط برسند.
  2. میتوانید به جای روغن ساده از روغن زیتون و یا کره نیز استفاده نمائید.
  3. میتوانید برای رومال زعفران را حذف کنید.
  4. برای طرح انداختن با کارد، نیازی نیست کارد را داخل خمیر فرو ببرید، به آرامی نوک کارد را روی خمیر بکشید.
  5. میتوانید برای طرح انداختن روی نان پیده از مهر های آماده استفاده کنید.
  6. سعی کنید خمیر را با ضخامت 0/5 سانتی متر باز کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دسته بندی شده در: