قیمه نجفی یکی از غذا های اصیل عراقی است که در ایام اربعین نیز به عنوان نذری طبخ و پخش می شود. اسم دیگر این قیمه نیز قیمه عراقی است که به قیمه علاچی نیز معروف است. اگر در ایام اربعین و سفر به کربلا یا عراق سفر کرده باشد این غذا را حتما نوش جان کرده اید. به احتمال زیاد اگر اسم این غذا به گوشتان نخورده باشد فکر می کنید که شبیه قیمه های ایرانی با اندکی تغییر است اما این طور نیست. مهم ترین تفاوت این قیمه با قیمه ایرانی در این است که این قیمه را پس از پخت می کوبند یا له می کنند و همچنین این قیمه نسبت به قیمه ایرانی در آن از گوشت بیشتری استفاده می شود. اگر شما طرفدار تجربه و غذاهای نو و اصیل هستید حتما این غذا را در لیست غذا های که امتحان نکرده اید و برای امتحان کنید قرار دهید. امروز در آشمزی طرز تهیه قیمه نجفی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه قیمه نجفی

گوشت گردن یا آبگوشتی300 گرم
نخود200 گرم
پیاز2 عدد
رب گوجه3 تا 4 ق غذاخوری
نمکبه مقدار لازم
ادویه مخصوص قیمه نجفیبه مقدار لازم
زعفرانبه مقدار لازم
آبلیمو و شکربه مقدار لازم
میخک و زنجبیلبه مقدار لازم

مراحل طرز تهیه قیمه نجفی

مرحله اول: آماده کردن مواد

نخود را از شب قبل خیس کرده تا نفخ آن گرفته شود. برای تهیه ادویه مخصوص قیمه نجفی می توانید آن را از عطاری ها تهیه کنید. این ادویه شامل فلفل سیاه، فلفل قرمز، زردچوبه، تخم گشنیز، پودر سیر، زیره، دارچین، برگ بو است. میخک و زنجبیل را هم می توانید حذف کنید. پیاز ها را پوست کنده و خرد می کنیم. گوشت ها را شسته و خرد می کنیم. سپس به مواد تفت داده شده اضافه کرده و مجددا تفت می دهیم تا بوی گوشت بلند شود.

مرحله دوم: تفت دادن و پختن

پیاز های خرد شده را در تابه ریخته و زردچوبه را به آن اضافه کرده و تفت می دهیم.سپس گوشت را به مواد تفت داده شده اضافه کرده و مجددا تفت می دهیم تا بوی گوشت بلند شود. در این مرحله رب گوجه را اضافه کرده و تا زمانی که رنگ رب باز شود ادامه دهید. نخود های خیس خورده را اضافه کرده و در قابلمه را گذاشته و 3 ساعت زمان دهید تا نخود و گوشت کاملا پخته شود.

مرحله سوم: له کردن و کوبیدن

گوشت را از نخود جدا کنید و استخوان های گوشت را از آن جدا کنید. گوشت را ریش ریش کرده و با گوشتکوب بکوبید. در عراق گوشت و نخود را با هم می کوبند که این باعث می شود گوشت خیلی معلوم نباشد بنا به سلیقه خود هر کدا را که دوست داشتید انتخاب کنید. در قابلمه مناسبی ابتدا نخود کوبیده شده و سپس گوشت کوبیده شده را اضافه می کنیم.سپس نمک و ادویه ها و زنجبیل و میخک را اضافه می کنیم. شکر و آبلیمو را هم اضافه می کنیم.

فوت و فن های طرز تهیه قیمه نجفی

  1. برای تهیه این قیمه بهتر است از گوشت گردن گوسفندی یا گوشت آبگوشتی استفاده کنید.
  2. ترکیب شکر و آبلیمو در این قیمه بسیار خوشمزه کننده است حتما از آن استفاده کنید.
  3. این قیمه را می توانید با برنج و یا نان میل نمایید.
Rate this post

دسته بندی شده در: