دسر محلبی شکلاتی یکی از دسر های بسیار خوشمزه برای طرفداران طعم شکلات است که می توانید برای مهمانی و پذیرایی تهیه کنید. اصالت این دسر بیشتر برای ترکیه می باشد ولی در ایران و کشورهای عربی نیز تهیه می شود. شما می توانید این دسر را داخل لیوان سرو بریزید و با میوه های دلخواه و یا بیسکویت پودر شده آن را تزئین کنید. امروز در آشمزی طرز تهیه دسر محلبی شکلاتی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه محلبی شکلاتی:

آرد برنج۱ لیوان
شیر۱ لیوان
شکر۱ فنجان
شکلات۱۰۰ گرم
خامه صبحانهنصف پاکت
نشاسته ذرت۱ لیوان
گلاب۱ فنجان
موز، شکلات، پودر کاکائوبرای تزئین

طرز تهیه دسر محلبی ترکیه ای شکلاتی با نشاسته:

مرحله اول تفت دادن آرد:

آرد برنج را کمی تفت دهید تا بوی خامی اش گرفته شود و سریع از روی حرارت بردارید تا تغییر رنگ ندهد. سپس با نشاسته ذرت مخلوط کرده و الک کنید.

مرحله دوم افزودن شیر:

آرد برنج و نشاسته ذرت را با شیر مخلوط کرده و هم بزنید و اگر در هنگام هم زدن آرد برنج گلوله شد با پشت قاشق آن را صاف کنید و یا در آخر اگر باز نشد از صافی کمک بگیرید. سپس روی حرارت قرار دهید تا محلبی کمی پخته شود و به سفتی ماست برسد.سپس از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم افزودن شکلات و خامه:

به دلیل اینکه محلبی گرم است نیازی به حرارت غیر مستقیم برای باز کردن شکلات و خامه نیست و فقط کافی است که کمی از محلبی را به شکلات و خامه اضافه کنید و هم بزنید تا با گرمای محلبی شکلات و خامه آب شود. در آخر شکلات و خامه را به محلبی اضافه کنید تا یکدست شود.

مرحله چهارم افزودن گلاب:

برای خوش عطر رو طعم شدن محلبی از گلاب استفاده کنید به میزان ۱ فنجان و یا در حد ۲-۳ قاشق گلاب را به محلبی شکلاتی اضافه کنید.

مرحله پنجم سرو محلبی شکلاتی ترکیه ای:

در آخر محلبی شکلاتی را در ظرف مورد نظر سرو کرده و به همراه مواد لازم برای تزئین، تزئین نمائید و سپس در یخچال گذاشته تا کمی جابیافتد و خودش را بگیرد و سپس نوش جان فرمائيد.

نکات کلیدی در تهیه دسر محلبی شکلاتی:

  1. برای تهیه محلبی می توانید محلبی را دو مرتبه تهیه کنید تا محلبی شکلاتی و وانیلی را در کنار یکدیگر داشته باشید و برای تزئین از هر دو محلبی استفاده کنید.
  2. می توانید به جای استفاده از گلاب از وانیل استفاده کنید.
  3. می توانید در تهیه محلبی از مغز گردو و فندوق خرد شده نیز استفاده کنید.
  4. برای تهیه محلبی به صورت قالبی نیز می توانید از ۱ قاشق مرباخوری ژلاتین استفاده کنید و برای آماده سازی اش آن را در شیر حل کنید.
  5. می توانید در تهیه محلبی از شکلات چیبسی نیز استفاده کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دسته بندی شده در: