مرغ لا پلو یک غذای ساده و بسیار خوشمزه می باشد. مرغ لا پلو به معنی این است که مرغ با بخار برنج پخته می شود. این غذا را می توان با سینه مرغ ریش ریش شده و یا تکه سینه یا ران مرغ پخت و به دلخواه ته دیگ سیب زمینی یا بال مرغ گذاشت این غذا برای شهر خاصی نمی باشد ولی قطعا یکی از خوشمزه ترین هاست. امروز در آشمزی یک مرغ لا پلو با سینه مرغ ریش ریش شده و ته دیگ بال مرغ با هم یاد می گیریم.

همچنین ببینید: طرز تهیه زرشک پلو

مواد لازم برای تهیه مرغ لا پلو

برنج2 پیمانه
سینه مرغ1/2
بال5 عدد
زعفرانبه مقدار لازم
پیاز1 عدد
نمک و فلفل و سیاه و برگ بوبه مقدار لازم

طرز تهیه مرغ لا پلو با زرشک

مرحله اول ( پخت مرغ )

داخل قابلمه سینه مرغ را همراه با یک پیاز و برگ بو زردچوبه و نمک بگذارید بپزد سپس بعد از پخت آن را ریش ریش کرده کنار بگذارید و پس از سرد شدن به مرغ ها زعفران بزنید.

مرحله دوم ( دم گذاشتن مرغ لا پلو )

برنج را از قبل با مقداری نمک بگذارید خیس بخورد سپس آن را آبکش کنید. ته قابلمه روغن ریخته و بال های مرغ را که از قبل با قلمو زعفران زدیم کف ظرف می گذاریم. مرغ ریش ریش شده زعفران زده را با مقداری برنج ریخته و مرغ را روی آن می ریزیم، ادامه می دهیم تا مرغ و برنج تمام شود. سپس بمدت 40 دقیقه می گذاریم دم بکشد.

مرحله سوم ( تفت زرشک )

زرشک را از قبل با مقداری آب خیس کرده سپس آبکش کنید و داخل تابه کره ریخته و زرشک را اضافه می کنیم و یک قاشق شکر می ریزیم و کمی تفت داده تا زرشک ها پف کنند. بعد از پخت برنج آن را در ظرف سرو کشیده و با زرشک تزئین کنید.

نکات و فوت و فن های مرغ لا پلو

  • برای مرغ تکه ای ابتدا مرغ سرخ کنید سپس لای به لای برنج گذاشته و بمدت 2 ساعت روی شعله پخش کن قرار بدید تا با بخار برنج مرغ نیز پخته شود.
  • اگر از ته دیگ بال استفاده می کنید حتما ظرف نچسب انتخاب کنید تا برنج خوب قالبی برگردد.
  • می توان از قالب ته چین نیز استفاده کرد و مرغ را داخل فر گذاشت بدین صورت که روی قالب را فویل بکشید و چند سوراخ ایجاد کرده و در فر بمدت 60 دقیقه در دمای 180 درجه قرار بدید تا برنج نرم شود سپس از قالب خارج کنید و با زرشک تزئین کنید.
  • اضافه کردن برگ بو باعث از بین رفتن بوی زهم مرغ می شود.
  • برای خوشمزه شدن مرغ می توان آن را از قبل مره دار کرد.
4.1/5 - (13 امتیاز)

دسته بندی شده در: